Za bolestí kloubů a zad se mohou skrývat vážnější zdravotní problémy, než se může zdát. Podle lékařů pacienti často zdravotní komplikace podcení a k odborníkovi dorazí se zpožděním. "Velkou část našich pacientů přitom tvoří mladí lidé," řekla v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ lékařka Leona Procházková z II. interní kliniky Fakultní nemocnice U Svaté Anny v Brně.
Nad bolestí zad často lidé mávnou rukou a nezajdou k lékaři. Jak poznat, že se jedná jen o nedostatek pohybu a kdy to může být vážnější zdravotní komplikace?
Někdy bývá skutečně obtížné odlišit bolest zad z přetížení od bolesti zad, která je příznakem zánětlivého onemocnění. Za alarmující by měli lidé považovat bolest zad v klidu či v noci, zvláště trvá-li delší dobu nebo se vyskytuje u mladého člověka a její nástup je pozvolný. Tady je vždy na místě vyšetření odborníkem. Charakteristickými rysy tzv. zánětlivé bolesti zad jsou právě noční bolesti, která pacienta budí většinou v druhé polovině noci, nebo například zmírnění obtíží po rozcvičení. Současně se mohou objevit i další zdravotní problémy jako záněty očí či střev.
Které další nemoci mohou na problémy s klouby a zády ukazovat?
Bavíme-li se o skupině zánětlivých onemocnění páteře, které odborně nazýváme spondylartritidy, častými mimokloubními projevy, které mohou i předcházet jsou již zmiňované oční záněty, záněty střev nebo postižení kůže ve smyslu lupénky. Pacienti se spondylartritidami mají také zvýšené riziko kardiovaskulárních potíží, zapříčiněné jak chronickým zánětem, tak nežádoucími účinky některých léků.
Záněty kloubů obecně: |
Spondylartritidy jsou zánětlivá onemocnění, která postihují klouby a páteř. Patří k nim Bechtěrevova nemoc, při které pacient ztrácí ohebnost a má velké bolesti, reaktivní či psoriatická artritida, která je spojena s poruchou kůže. V posledních letech se ukazuje na spojitost těchto nemocí s genetickou informací zvanou jako HLA B 27 antigenu. Tento antigen se vyskytuje asi u devíti procent lidí a má velmi silnou vazbu právě ke skupině spondylartritid. Samozřejmě ne všichni nositelé tohoto antigenu jsou nemocní, ale pokud má někdo typické bolesti zad, nález tohoto antigenu zvyšuje pravděpodobnost, že se jedná o spondylartritidu. |
Mezi laickou veřejností panuje představa, že choroby jako revma či Bechtěrevova nemoc postihují zejména lidi v pokročilém věku. Objevují se i mladší pacienti?
Revmatoidní artritida nepostihuje jen starší ročníky. Tato představa je mylná, jelikož nemoc se nejčastěji objevuje mezi 35 - 55 rokem věku. Máme také skupinu mladých pacientek, u kterých nemoc vzplane - zřejmě i vlivem hormonálních změn - po porodu. Stejně tak spondylartritidy, mezi něž patří i Bechtěrevova choroba, jsou nemocí mladých lidí. Jedním z kritérií pro stanovení této diagnózy je dokonce věk pacienta do 45 let. Na vině mylné představy o revmatismu jako nemoci stáří je možná fakt, že revma je často zaměňováno za artrózu, která skutečně postihuje pacienta v pokročilejším věku.
Na konci minulého roku upozornila řada zahraničních studií na zvýšené riziko psychických problémů u pacientů s kloubními nemocemi a chronickými bolestmi páteře.
Pacienti mají skutečně dvou až čtyřnásobný výskyt depresí ve srovnání se zdravou populací. Je to pochopitelné, protože se jedná o chronickou nemoc provázenou bolestí, která začíná v mladém věku a která je limituje v běžných denních situacích. Pacienti například nevydrží dlouho stát či sedět, bolí je záda, lidé s revmatismem trpí ranní ztuhlostí, kdy jim nejdou ani zapnout knoflíčky u košile, nemohou si připravit snídani.
Jaká léčba je v současnosti možná? Máte zkušenosti s biologickou léčbou u pacientů s Bechtěrevovou nemocí ?
Základem léčby jsou nesteroidní antirevmatika, tedy léky jako například ibuprofen, diclofenac, které však ovlivní pouze příznaky nemoci. V revmatologii velmi často používané kortikoidy nemají u zánětlivého postižení páteře téměř žádný význam, používají se ve formě obstřiků, nebo v případě postižení drobných kloubů. Naopak biologická terapie je velmi cílenou léčbou, která zasahuje i do mechanismu těchto nemocí a je pro pacienty velkou nadějí. Někteří z nich o této léčbě mluví jako o živé vodě, protože efekt je velmi rychlý.
Jaký vliv má na tyto choroby životní styl? Jde jim nějakým způsobem předcházet?
Je pravda, že špatný životní styl, nadváha a minimum pohybu mohou projevy choroby zhoršovat, ale je nutno podotknout, že je ani nevyvolají. Každopádně jakýkoliv zdravý pohyb, který pacient dělá, je přínosný. Pravidelné cvičení je základem a velice důležitou součástí léčby těchto nemocí. A to se týká nejen zánětlivých onemocnění. Tělo si o to, co potřebuje, řekne samo. Bolest zad je takový varovný prstík, že není něco v pořádku.