<span>Nesolit nad zlato</span>. Sůl škodí srdci

Zdraví
12. 5. 2010 08:00
Nadměrné solení jídla škodí zdraví (ilustrační foto).
Nadměrné solení jídla škodí zdraví (ilustrační foto).

Nadměrné solení jídla škodí zdraví (ilustrační foto).V pohádkách se sůl vyvažovala zlatem, v reálném světě bychom jí měli výrazně ubrat. Podle Světové zdravotnické organizace by už jen snížení průměrné denní dávky o 1,5 gramu zachránilo ročně 150 tisíc životů.

Nadbytek soli, respektive sodíku, zvyšuje krevní tlak, což je hlavní příčina smrtících cévních mozkových příhod, srdečních selhání a infarktů. V USA i Evropské unii sílí hlasy zdravotnických organizací, které tlačí na vlády, aby zpřísnily limity obsahu sodíku v potravinách. Experti upozorňují, že nejvíce soli do těla nedostaneme v přesolených brambůrkách, ale v běžných průmyslově vyráběných potravinách včetně chleba a uzenin.

Schovejte solničky

"Jsem pro jakoukoli redukci sodíku, ale je mi jasné, že z hlediska průmyslové výroby potravin jde o složitý problém," říká přední český internista, profesor Karel Horký. "Odborné studie a praxe ale ukazují, že už i snížení o jeden gram z denního příjmu soli prodlužuje život bez chorob, které způsobuje hypertenze," dodává lékař a uvádí příklad z Velké Británie, kde se osvětou povedlo snížit příjem soli z průměrných 9,6 na 8,6 gramů na člověka a den a následně meziročně poklesl počet cévních mozkových příhod o 35 tisíc.

PSALI JSME: Stres v práci útočí na srdce žen. Snáze onemocní

Průměrný Evropan si denně "nasolí" 9-14 gramů. Podle profesora Horkého by nezanedbatelný význam pro naše zdraví mělo už jen si pokrmy v kuchyni a v restauraci nedosolovat. Podle odborníků by bylo užitečné nahradit sůl bylinkami a kořením.

Více o soli a jejích účincích na zdraví čtěte v aktuálním vydání časopisu Týden.

Foto: Profimedia

Autor: - jez -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ