Problémy s bolestí hlavy si mnoho lidí přináší již z dětství a dospívání. Podle italských lékařů je jedním z nejčastějších současných spouštěčů školní stres a noční sledování počítače či televize. Lékaři varují před nárůstem nových pacientů a apelují na rodiče, aby životní strasti svých dětí nepodceňovali.
Mladých lidí, kteří si stěžují na časté bolesti hlavy, v posledních letech přibývá. Zatímco v polovině 70. let podle evropských statistik trpělo migrénou kolem 14 procent dětí a dospívajících, v současnosti se s touto zdravotní komplikací setká téměř čtvrtina mladých ve věku od 11 do 18 let.
"Neexistují potvrzené teorie, proč se tak děje. Ale mnoho lékařů se domnívá, že důvodem by mohl být náročný životní styl, který dnešní děti vedou," uvedla Dacia Dalla Liberaová z milánského centra specializovaného na léčbu bolesti hlavy. Její tvrzení prý potvrzuje i aktuální studie, kterou prezentovala na kongresu Evropské neurologické společnosti v Praze. Z analýzy životního stylu a pohovorů s rodiči 125 pacientů vyplynulo, že u dvou třetin z nich byl pravděpodobně spouštěčem problémů školní stres spojený s náročností domácího studia, se strachem ze zkoušek, s touhou po lepších známkách nebo s šikanou.
Na druhém místě skončilo noční sledování televize, hraní počítačových her nebo chatování na sociálních sítích až do rána. "Stres a nedostatek odpočinku jsou podle nás nejrizikovější návyky. V budoucnu se na ně musíme zaměřit a individuálně je u pacientů odstranit," zdůraznila Liberaová.
Podceňovat ale nelze ani rodinné problémy, časté stěhování, náročný vrcholový sport, životní prostředí nebo ztrátu blízké osoby, tedy další důležité faktory, které hrají roli při vzniku migrén údajně zhruba v pětině případů.