Na záněty netradičně
Nová léčba pomocí zmražených fekálií
13.10.2014 15:05
Transplantace fekálií jako léčebná metoda průjmů způsobovaných bakterií Clostridium difficile se zřejmě rozšíří. Vědci začali nyní pacientům podávat kapsle se zmraženými fekáliemi. A výsledek je prý skvělý.
Bakterie Clostridium difficile může v případě oslabené střevní mikroflóry způsobovat průjem, záněty střev, teploty a další onemocnění. Vědci již v minulosti zjistili, že transplantace zdravých fekálií do trávicího traktu dokáže některé postižené v krátké době vyléčit. Tato nepříliš libá metoda zabírá údajně až u čtyř z pěti pacientů.
Protože je však obtížné sehnat čerstvý a zdravý vzorek, který by mohl být nemocnému do střeva aplikován pomocí trubičky zavedené nosem nebo análním otvorem, přišel tým lékařů z Massachusettské hlavní nemocnice, Bostonské dětské nemocnice, Lékařské fakulty na Harvardu a Univerzity v Tel Avivu s možností tyto vzorky zamrazit do kapslí.
Společně se solí a fyziologickým roztokem byly vzorky zmrazeny v kapslích při teplotě -112 °C. Poté kapsle ozkoušelo 20 pacientů s lehkou infekcí způsobenou bakterií Clostridium difficile. Po požití 15 pilulek během dvou dnů průjem u 14 z nich ustal. Vědci doufají, že by jejich kapsle mohly být mnohem dostupnější a bezpečnější než současná metoda transplantace.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.