Novela i mezinárodní aplikace mají vylepšit systém dárců

Zdraví
15. 9. 2015 12:54
Transplantace slinivky v Institutu klinické a experimentální medicíny (ilustrační foto).
Transplantace slinivky v Institutu klinické a experimentální medicíny (ilustrační foto).

Ministerstvo zdravotnictví chystá novelu vyhlášky, která bude upravovat dárcovství orgánů. Její součástí bude také způsob úhrady nákladů nemocnicím za to, že nahlásí zemřelého pacienta jako vhodného dárce orgánů. V systému zdravotního pojištění zatím není způsob hrazení těchto nákladů. Novela, která bude platit od začátku příštího roku, by právě tento problém měla vyřešit a motivovat zařízení akutní péče k nahlášení potencionálních dárců koordinačnímu centru transplantací, uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

V nové vyhlášce bude zakotven tzv. Signální výkon indikace odběru orgánu a orgánů od zemřelého dárce, který bude součástí seznamu zdravotních výkonů s bodovými hodnotami. "Ministerstvo zdravotnictví přiřadí v úhradové vyhlášce na příští rok tomuto výkonu úhradu ve výši 10 tisíc korun za každého pacienta, který je příjemcem orgánu nebo orgánů od zemřelého dárce," řekl Němeček.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).Za první pololetí 2015 bylo v ČR realizováno celkem 378 transplantací. Nejčastějším a ve všech transplantačních centrech prováděným zákrokem je transplantace ledvin (222), dále pak jater (89) srdce (34), slinivky břišní (16) a plic (14). Největší počet žijících i zemřelých dárců orgánů za první pololetí letošního roku zaznamenala kromě Institutu klinické a experimentální medicíny (87) transplantační centra v Ostravě (17) a v Hradci Králové (15).

"Čísla za první pololetí ukazují, že se špičkovým českým transplantologům daří udržet pozitivní trend z loňského roku, tedy že čekací doby na orgány se nadále zkracují a ubývá pacientů, kteří zemřeli dříve, než se dočkali transplantace," pochválil vývoj ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

V České republice je celkem sedm transplantačních center, ve kterých se provádí transplantace srdce, plic, jater, slinivky břišní, ledvin, Langerhansových ostrůvků a tenkého střeva.

"Patříme ke špičce světové transplantologie a v oblasti dárcovství se Česko řadí mezi pět nejaktivnějších zemí v Evropě," řekl ředitel Koordinačního střediska transplantací Miloš Adamec s tím, že nový výkon jednoznačně podpoří úspěšný rozvoj transplantačního programu. Je totiž nezbytné v maximální míře využít vhodné dárce k odběru orgánů, aby pak transplantace co nejrychleji mohla přispět ke zlepšení zdravotního stavu pacienta.

Mezinárodní výměně orgánů pomáhá česká aplikace

V letošním roce 2015 vrcholí práce na mezinárodním projektu Foedus, který sdružuje 17 evropských zemí s cílem usnadnit mezinárodní spolupráci v oblasti transplantační medicíny. V rámci tohoto projektu zastřešuje Česká republika zásadní oblast. Čeští specialisté s pomocí informačních technologů navrhli, vyvinuli a uvedli do rutinního provozu mezinárodní informační platformu, která prostřednictvím Internetu a mobilních zařízení umožňuje velmi rychlou výměnu informací o požadavcích nebo nabídkách orgánů k transplantaci v rámci Evropy.

Doposud je komunikace o výměně orgánů v evropských zemích závislá jen na telefonu a Přednosta Transplancentra Pavel Trunečka a přednosta kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk.faxu, což je časově náročné a často nedostačující pro včasné nalezení vhodného příjemce orgánu v zahraničí.

Od června 2015 je tato webová a mobilní aplikace Foedus rutinně používána - za necelé dva měsíce provozu bylo prostřednictvím systému zadáno celkem třicet nabídek a čtyřicet poptávek orgánů směřovaných na celou oblast Evropy. Z těchto třiceti nabídek byly jinou zemí akceptovány a následně transplantovány čtyři orgány. Ledvina dvouletého italského chlapce tak zachránila dětský život ve Španělsku. Španělsko bylo také úspěšným příjemcem dětských jater a tenkého střeva z Francie, zatímco francouzské srdce bylo úspěšně převezeno a transplantováno v Itálii.

Systém vytvořený českými specialisty tak reálně zvyšuje šance na úspěšnou transplantaci.

Autor: Jan MůčkaFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ