Obchodníci si nedají říct. Šperky stále obsahují toxické látky

Zdraví
13. 3. 2012 18:30
Každé druhé náušnice obsahují nebezpečné množství toxických látek, varují ekologičtí odborníci.
Každé druhé náušnice obsahují nebezpečné množství toxických látek, varují ekologičtí odborníci.

Když se před lety objevila informace, že levné šperky prodávané v obchodních řetězcích obsahují zdraví nebezpečné látky, vypadalo to, že prodejci začnou dbát na jejich nezávadnost. Aktuální studie nezávislých amerických organizací The Ecology Center a HealthStuff však ukázala, že šperky stále obsahují vysoký podíl olova, kadmia či arseniku.

Stačilo navštívit velké obchodní řetězce jako H&M či Walmart a nakoupit běžně dostupnou bižuterii, aby vědci získali vzorky pro otestování zdravotní nezávadnosti toho, co většina Američanů nosí kolem krku. Přestože se již před lety vedla debata o jejich bezpečnosti, i v současném testu se ukázalo, že každý druhý výrobek může zdraví vážně poškodit.

Podle časopisu Time je riziko zejména u levné bižuterie, která je k dostání ve velkých obchodních řetězcích. Tyto výrobky se obvykle prodávají pod hranicí deseti dolarů (zhruba 180 korun). "Prodejci požadují od výrobců záruku garance, ale ti se snaží poté samozřejmě výrobu ještě zlevnit a používají nekvalitní barvy a materiály," vysvětluje pro on-line deník TÝDEN.CZ odborník Miroslav Šuta.

Co objevili američtí vědci?

Odborníci z organizace HealthyStuff se zaměřili na největší americké řetězce (např. H&M, Walmart, Glitter, Claire´s) a otestovali 99 náramků, náušnic, náhrdelníků a prstenů. Jejich výsledky jsou následující:

48 % výrobků obsahovalo olovo

(27 % nadlimitní množství),

47 % výrobků obsahovalo kadmium (10 % nadlimitní množství),

93 % výrobků obsahovalo nikl a chrom,

13 % výrobků obsahovalo arsenik.

Většina šperků pocházela z Číny. Na některých byl dokonce nápis, že dané látky neobsahují.

Zdroj: HealthyStuff.org

Američtí ekologové z nezávislého sdružení HealthStuff navíc varují, že zboží s nadlimitním obsahem olova, kadmia, rtuti či arseniku se mohou vyskytovat i v evropských státech, kde mají velké obchodní řetězce své prodejny. "Neznám výsledky žádné studie, která by se zabývala složením šperků dostupných v Česku. Každopádně mě vede podobná úvaha, že stejné šperky, které testovali v amerických obchodech, budou i v českých pobočkách," říká Šuta.

Evropa se snaží

Podle něho je na tom ale Evropa lépe než Spojené státy, protože na starém kontinentě funguje evropský varovný systém, který o nebezpečných výrobcích informuje. Z tohoto důvodu je jednodušší problémové náušnice zachytit a vyřadit je z prodeje. Přispívají k tomu i aktivity Evropské agentury pro chemické látky, která na přelomu roku vydala nová doporučení včetně postihů pro firmy, které budou pravidla porušovat.

Jak ale dokládá studie dánského ministerstva životního prostředí, nelze se na deklarovanou nezávadnost plně spolehnout. Každý druhý testovaný šperk z místních obchodů obsahoval olovo, jedna čtvrtina kadmium a nikl. "U výrobků z určitých zemí je téměř jisté, že budou obsahovat toxické látky. Jde většinou o výrobky z Asie, zejména Číny, Hongkongu či Tchaj-wanu," píší autoři studie.

Z tohoto důvodu lékaři doporučují, aby lidé šperky nenosili na holé kůži, nedávali je do úst a malým dětem na hraní. Výše zmíněné látky totiž mohou způsobovat imunitní a dýchací problémy, vyvolávat alergie, způsobovat neplodnost či některé druhy rakoviny.

Další čtení

ilustrační foto

Nadstandardy ve zdravotnictví nebudou. Poslanci se bojí zpoplatnění péče

Zdraví
23. 4. 2025
ilustrační foto

Půlka cyklistů, co loni zemřeli, neměla helmu. Není povinná, ale policie varuje

Zdraví
22. 4. 2025

Plastických operací přibývá hlavně mezi ženami 40 plus, říká expert

Zdraví
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ