Atopický ekzém, který trápí každé třetí dítě, výrazně snižuje kvalitu života. Podle odborníků z pražské Dermatovenerologické kliniky nemocnice Na Bulovce totiž zasahuje do života celé rodiny a většiny jejích aktivit. Naučit se s nemocí žít může navíc trvat i celá léta.
Atopický ekzém je neinfekční onemocnění kůže, při kterém dochází k podráždění pokožky spojeným se svěděním, zarudnutím či suchostí a odlupováním kůže. Podle statistiky touto chorobou trpí až 30 procent českých dětí. Tým odborníků nemocnice Na Bulovce pod vedením Jany Hercogové se zaměřil na to, jaký má nemoc celkově vliv na život dítěte.
Opovaž se mýt nádobí, přikázali rodiče
"Výzkum specifikoval, že nejvíce je snížena kvalita života rodiny kojenců a dětí do šesti let v důsledku negativního vlivu onemocnění na spánek dítěte, zvýšením nákladů spojených s léčbou a celkovým vyčerpáním," tvrdí pilotní studie. Potvrdit to může i Kateřina Málková z Prahy, která se od malička s ekzémem vyrovnává. "Jako malé dítě jsem spala v bavlněných rukavičkách a i v létě v pyžamu s dlouhým rukávem. Jinak jsem si podvědomě místa škrábala a často se probouzela," vzpomíná.
Anketa:
Museli jste se kvůli své nemoci někdy omezovat v aktivitách?
Situace se nezlepšila ani časem, začala být limitována ve spoustě aktivit, kterým se nesměla věnovat. Podle studie se ve věku od 13 do 17 let projeví omezení spojené s ekzémem hlavně při domácích pracích a rodinných aktivitách. "Moc jsem chtěla chodit na keramiku, ale kontakt s vlhkou hlínou nebyl vhodný. Další věc z výčtu zakázaných aktivit, která mě trochu zamrzela, bylo plavání, což se třeba o utírání prachu a mytí nádobí říct nedá," podotýká Kateřina Málková.
Divný pocit v tanečních
Nezanedbatelný efekt si však pacient nese i do dospělosti. "Zejména během dospívání se ekzém negativně projevuje na psychice pomocí emocionální úzkosti, deprese a frustrace (...) Nepříjemný pocit jsem měla hlavně v tanečních, kde si člověk připadá divně," podotýká Malá, podle které se obavy spojené s nemocí čas od času vracejí.
"Naposledy jsem se bála, že ode mě nebudou chtít pacienti vyšetřit, když uvidí ekzém, že mi to zhorší dezinfekce a gumové rukavice," vysvětluje Kateřina Málková, která již čtvrtým rokem studuje lékařskou fakultu: "Mé pochybnosti nakonec rozptýlil lékař na masérském kurzu se stejným onemocněním. Od té doby to neřeším."