Situace v Praze
Počet nemocných klesl, epidemie chřipky však nadále probíhá
18.02.2019 11:50 Aktualizováno 18.02. 16:17
V hlavním městě za poslední týden klesl počet nemocných akutními nemocemi dýchacích cest včetně chřipky. Nemocnost se snížila o 15,8 procenta. Přesto bylo v sedmém kalendářním týdnu nahlášeno 18 dalších případů s těžkým průběhem chřipky, z nichž čtyři lidé zemřeli. Za letošní rok v metropoli zemřelo již devět lidí kvůli chřipce. Pražská hygienická stanice to uvedla na svém webu. Chřipková epidemie byla vyhlášená na začátku února poté, co počet nemocných v republice překročil hranici 1500 nových nemocných na sto tisíc obyvatel.
"Pokles byl zaznamenán ve všech věkových kategoriích. Jedná se o očekávaný pokles, který se v období jarních prázdnin každoročně opakuje," uvedli pražští hygienici. Nepředpokládají, že by v tomto týdnu následoval vzestup. "Počet hlášených onemocnění je však stále poměrně vysoký, epidemie v Praze nadále probíhá," dodali.
S 18 novými případy těžkého průběhu onemocnění bylo v hlavním městě hlášeno celkem 54 onemocnění vyžadujících hospitalizaci v nemocnici na jednotce intenzivní péče nebo anesteziologickém a resuscitačním oddělení. Z toho devět případů skončilo smrtí.
Chřipková epidemie v České republice přetrvává i podle Národní referenční laboratoře pro chřipku Státního zdravotního ústavu. "Podle aktuálních dat se domníváme, že jsme těsně za vrcholem epidemické vlny," uvedl ve zprávě zveřejněné na webu ústav. Nejvyšší nemocnost je hlášena z Libereckého, Zlínského, Moravskoslezského, Plzeňského, Olomouckého, Středočeského a Jihočeského kraje.
Letos do 15. února nemoci podlehlo 60 pacientů hospitalizovaných s chřipkou, za sedmý kalendářní týden se tak počet zdvojnásobil. Do nemocnic jich s vážných průběhem nemoci na jednotky intenzivní péče muselo 284.
Část nemocnic v Česku uzavřela pro návštěvy lůžková oddělení, zejména plicní nebo léčebny dlouhodobě nemocných. Právě chroničtí pacienti a senioři jsou komplikacemi chřipky podle lékařů nejvíc ohrožení. Hygienici i někteří lékaři ale upozorňují, že opatření není příliš účinné. Nejvíc pacientů se údajně nakazí od nemocných zdravotníků, doporučují proto jejich očkování.
Chřipka se od běžné virózy liší rychlým nástupem, bolestí kloubů a tělesnou teplotou nad 38 stupňů Celsia. Nejúčinnější prevencí je vyhnout se kontaktu s nemocnými, také proto většina nemocnic na plicních odděleních a léčebnách dlouhodobě nemocných v době epidemie návštěvy zakazuje. Odborníci doporučují také očkování, které mají nejohroženější skupiny hrazeno ze zdravotního pojištění.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.