Pražští záchranáři budou k pacientům jezdit také na elektrokole. Používat ho budou především v centru města, o víkendech pak na cyklostezkách, kam se s běžnou sanitkou dostávají s velkými obtížemi. Elektrokolo je vybavenou potřebnou technikou, která je umístěna v taškách na nosiči zadního kola. Součástí vybavení je například i defibrilátor.
Jen v Praze vyjeli pražští záchranáři ke zraněným cyklistům 265krát. Pro srovnání s předchozími roky se jedná o více než dvojnásobný nárůst případů. Vrásky na čele lékařů stále častěji způsobují i sportovci s kolečkovými bruslemi. Podle výzkumu společnosti Czech Tourism tomuto trávení volného času holduje na 400 tisíc Čechů.
"Při hezkém počasí denně ošetříme na našem traumatologickém centru až 20 pacientů s úrazy," uvádí přednosta dětského úrazového centra v pražské Thomayerově nemocnici Petr Havránek. Podle údajů České pojišťovny, která vychází z informací o úrazovém pojištění, se jedná nejčastěji o odřeniny obličeje, loktů, poranění hlavy, zlomeniny zápěstí či nohou. Většina zraněných totiž podcení ochranné pomůcky.
Automatický defibrilátor a elektromobil
Záchranná služba je sice připravena vyjet i na cyklostezky na okrajích Prahy, ale špatně přístupný terén komplikuje běžné sanitce dojezd. Se stejným problémem se záchranáři dlouhodobě potýkají v centru města, kde je nejvíce zásahů a hustá dopravní situace. "Sezónně proto zařazujeme cyklistickou hlídku, která bude plně vybavena první pomocí včetně automatického externího defibrilátoru," píší záchranáři.
Ve všední den bude hlídka jezdit v centru města, o víkendech na cyklostezkách a také v hojně navštěvované zoologické zahradě. V centru záchranáři od loňského roku používají malý elektromobil s jedním zdravotníkem. Vůz nepřetržitě projíždí centrem města, a u pacienta tak může být i do několika desítek vteřin.