Přelom v léčbě suchého oka. Nová a moderní metoda slibuje dlouhotrvající účinky
14.09.2023 20:24
Zhoršení vidění, pálení a řezání očí, únava, světloplachost, pocity očního diskomfortu či podrážděné oči. Lidí, kteří si stěžují na příznaky syndromu suchého oka, neustále přibývá. Stávající léčebné postupy, jakými bylo například použití umělých slz či očních kapek, však dosud negarantovaly trvalé a stabilní výsledky.
V současné době existují tři typy ošetření onemocnění syndromu suchého oka - přístroje fungující na principu mechanické exprese tukových žláz, přístroje, kdy ošetření probíhá intenzivním pulsním světlem a nejnověji přístroj, který funguje na principu regenerace buněk.
"Oproti jiným přístrojovým ošetřením má dlouhotrvající účinek pro všechny typy syndromu suchého oka, což je zásadní výhoda tohoto ošetření," říká Enkela Hrdličková, lékařka z oční kliniky Lexum v Praze Budějovická, která ošetření nabízí.
Nová možnost léčby
Přístrojové ošetření novou metodou spočívá v aplikování nízkoenergetických vysokofrekvenčních elektrických polí, která mají vliv na přirozenou regeneraci buněk. Ošetření je příjemné, relaxační, pohodlné a spočívá v aplikaci speciální masky, která se dává na zavřené oči pacienta. Ten absolvuje celkem čtyři sezení u lékaře v týdenním intervalu, přičemž jedno trvá přibližně dvacet minut. Přínosy jsou dlouhodobé a účinnost tohoto ošetření je klinicky prokázaná. Léčba je vhodná pro všechny, kterým byl diagnostikován syndrom suchého oka.
Kromě zlepšení onemocnění má toto přístrojové ošetření i další benefit. Po ošetření se sníží frekvence kapání umělých slz, které nejsou finančně zanedbatelnou záležitostí.
Syndrom suchého oka
Syndrom suchého oka je onemocnění, ke kterému dochází, když slzy nejsou schopny zajistit dostatečné zvlhčování povrchu oka. Může se jednat o nedostatečnou tvorbu slz nebo nekvalitní slzný film, který vede k nestabilitě této vrstvy na povrchu rohovky a spojivky. To pak může způsobit poškození povrchu oka. V současné době trpí tímto onemocněním více než 54 % lidské populace. Neléčený syndrom suchého oka může způsobit i závažná onemocnění, jakými jsou například chronický zánět spojivky a rohovky, vřed na rohovce nebo dokonce výrazné zhoršení vidění.
Úspěch léčby = správná příčina
Spektrum příčin syndromu suchého oka je široké. Pro úspěch léčby je proto důležité najít tu správnou. Cesta ke správnému, specializovanému pracovišti pro léčbu syndromu suchého oka bývá zpravidla dlouhá. Lidé často hledají pomoc jinde, navštěvují lékárny či praktické lékaře, používají různé druhy umělých slz, ale potíže nadále přetrvávají. "Syndrom suchého oka lze diagnostikovat už na základě osobní anamnézy. Poté se zpravidla dělají podrobné testy na slzivost oka, případně meibografie či další potřebná vyšetření, na základě kterých se pak může zahájit léčba. Někdy je zapotřebí rozšířit vyšetření i mimo oční obor a spolupracovat s jinými specialisty, jako jsou endokrinologové, revmatologové nebo dermatologové," uvádí MUDr. Enkela Hrdličková.
Léčba syndromu suchého oka je komplexní a spíše konzervativní v kombinaci s přístrojovým ošetřením. Může dále zahrnovat doporučení na změnu životního stylu, pracovního prostředí nebo výživy, přes pravidelné kapání určitého typu umělých slz až po medikamentózní léčbu naordinovanou lékařem.
1