Odměna či trest
Asociálové ve velkoměstech? V davu vypínají přirozené reakce
24.10.2018 15:00 Původní zpráva
Život ve velkých městech dělá z lidí asociální a podlé jedince, kteří se zajímají pouze sami o sebe a svůj prospěch. Podle psychologa Michaela McCullougha vypínáme takzvanou "přirozenou karmu", v jejímž rámci očekáváme, že se nám spolupráce s ostatními vrátí určitým způsobem zpátky. Informaci uvedl server dailymail.co.uk.
"Ve skutečnosti naše mysl funguje velmi podobně jako v době kamenné. Stále přemýšlíme a rozhodujeme se tak, že náš přístup k ostatním vyvolává určitou reakci, očekáváme, že se nám vše jednoduše vrátí, ať už v dobrém nebo špatném," vysvětluje Michael McCullough. Rychle jsme se ale naučili, že se nám ve velkoměstech nevyplatí spolupracovat a každý jednáme sám za sebe.
V rámci výzkumu McCullough sledoval reakce lidí na ulici v běžných situacích a zjistil, že mnoho jedinců ve městech vypíná svůj přirozený sklon k interakci s ostatními. "Historicky žili lidé v komunitách, kde se všichni navzájem znali. Když vás někdo náhodou neznal přímo, tak vás znal jeho přítel, který mohl říct, že jste například strašný člověk," uvádí McCullough. V současném světě a zejména v hlavních městech to tak samozřejmě nefunguje. "Žijeme s vědomím, že dotyčnou osobu už nikdy v životě neuvidíme, proto se k ní můžeme chovat, jak se nám zlíbí."
Psycholog tak tím mimo jiné vysvětluje, proč se o lidech z velkých měst často říká, že jsou uspěchaní a nepřátelští. Prostě mozek tuto automatickou funkci vypne, když nedochází k takzvané "odměně či trestu".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.