Počet volání na Linku bezpečí roste. Už v prvním pololetí narostl počet telefonátů ve srovnání s loňskem o 13 tisíc na 136 tisíc hovorů. Roste i počet hovorů, které se týkají týrání i sebevražedných sklonů. Nejvíce ale děti a mladé lidi trápí láska.
Podle vedoucí Linky bezpečí Hany Petrákové volají nečastěji teenageři mezi 13. a 16. rokem, často jde o opravdu krizové situace.
Sebevražedné tendence
"Čtyřicetsedmkrát, tedy každý čtvrtý den, jsme se v případě závažných potíží dítěte obraceli na jiné odborníky, kteří mohli zapůsobit ve prospěch dítěte," říká Petráková. Byl to odbor sociálně-právní ochrany dětí, policie i záchranná služba, nejčastěji se na ně Linka obracela kvůli oznámení týrání a zneužívání děti nebo sebevražedným tendencím. Obou typů problémů podle statistiky hovorů přibývá.
"Tento nárůst může souviset s celospolečenskou situací, kdy roste tlak na výkon dětí i rodičů, roste napětí v rodinách, narůstají ekonomické problémy rodin, ale také s tím, že společnost je na toto téma stále citlivější, děti znají lépe svá práva a také to, kam se mohou obrátit o pomoc," komentovala čísla Petráková.
Když děti trápí láska i škola
Nejvíce dětí se ovšem na LB obracelo kvůli problémům s láskou a partnerstvím, a to hlavně z důvodu seznamování, rozchodu a potíží ve vztahu, téměř ve 20 procentech volání.
"To, že je toto téma zastoupeno ve volání na LB nejčastěji, lze dát do souvislosti s tím, kdo je nejčastějším volajícím - 15letá dívka," komentuje to Petráková.
Druhé nejčastěji zastoupené téma (17 %) jsou rodinné vztahy. Hovory se týkaly strachu a obav z reakce rodičů, jejich přehnané přísnosti a problémů v rodinné komunikaci, nepochopení, vztahů se sourozenci, rozvodů, úmrtí i plánů útěků z domova.
Dalšími tématy jsou kamarádi, učení, vysvědčení, problémy ve školním kolektivu, s učiteli, ale i šikana či závislost - na tabáku, drogách i alkoholu.