Léčba a prevence deprese je v Česku lepší a kvalitnější než dříve

6. 4. 2017 13:13
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Měnící se společenská atmosféra v Česku a rozvoj moderních psychiatrických služeb přispívá k prevenci rozvoje duševních poruch a jejich efektivnější léčbě. Novinářům to řekl psychiatr Jiří Raboch při příležitosti Světového dne zdraví. Ten připadá na výroční den založení Světové zdravotnické organizace (WHO), jež vznikla 7. dubna 1948, a letos se bude věnovat depresi.

Kampaň Světové zdravotnické organizace chce zvýšit povědomí lidí o depresi a ukázat lidem, kteří jí trpí, jak mohou vyhledat odbornou pomoc. Počet lidí trpících depresí se podle jejích údajů mezi lety 2005 a 2015 zvýšil o 18 procent na celém světě. Jejich počet je odhadován na zhruba 300 milionů, z toho v Evropě asi na 40 milionů.

V ČR není přesný počet lidí s depresí znám. Podle průzkumu, který v letech 2014 a 2017 provedli pracovníci 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Vojenské fakultní nemocnice v Praze, se výskyt významného depresivního syndromu u pracujících lidí snížil mezi oběma roky z 18 procent na 16 procent. Autoři průzkumu zaznamenali několik příznivých společenských trendů souvisejících pravděpodobně se změnami životního stylu a s tím, že v Česku mizí předsudky o duševních poruchách.

Češi s psychickými problémy nejčastěji vyhledávají pomoc u praktických lékařů, ale častěji než dříve chodí i k psychologům a psychiatrům. Léčí se také více psychofarmaky, což se týká anxiolyk, antidepresiv i hypnotik. Podle Rabocha je to příznivý trend léčby.

Lékaři bývají někdy kritizováni, že předepisují nadmíru antidepresiv. "Stále se nacházíme pod průměrem OECD a užíváme třikrát méně antidepresiv než některé státy, které jsou v tom přeborníci, jako například Island," řekl předseda Psychiatrické společnosti Martin Anders. Psychoterapie se v ČR týká asi čtyř procent pacientů, zatímco v Německu je to 20 procent.

Anders upozornil, že ve srovnání s jinými zeměmi je v ČR nadměrné množství lůžek pro pacienty s duševní chorobou. Doba hospitalizace je v průměru 74 dnů, zatímco v Německu 32 dnů. Potíže má podle něj i ambulantní sektor, který trápí rozevírající se nůžky mezi počtem lékařů a pacientů. Doufá, že situaci zlepší reforma péče o duševně nemocné, kterou připravuje ministerstvo zdravotnictví. Řadu pacientů by pak zřejmě mohla převzít nová centra duševního zdraví.

Reforma péče o duševně nemocné usiluje o propojení zdravotního a sociálního systému. Vzniknou společné zdravotně sociální týmy. Nynější systém, který zahrnuje ambulantní a lůžkovou péči, bude doplněn o nové služby poskytované v sociální oblasti.

V rámci reformy zahájilo letos ministerstvo první dva projekty, které mají zavést komunitní péči v pěti centrech duševního zdraví. Do roku 2021 mohou čerpat zhruba miliardu korun z Operačního programu zaměstnanost.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/PA/Dominic Lipinski

Další čtení

Ceny Anděl 2025: Nominovaní, moderátoři, kdy a kde sledovat přímý přenos

Kultura
5. 4. 2025
ilustrační foto

Opava bojuje proti alkoholu, vyhláška pití zakazuje na veřejných místech

Domácí
5. 4. 2025
Zlínská zoo otevřela novou vnitřní ubikaci gibonů stříbrných, nese jméno Gibonika, 5. dubna 2025, Zlín.

Zlínská zoo otevřela novou vnitřní ubikaci gibonů stříbrných, narodilo se mládě

Relax
5. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ