Až jedna třetina populace se každý rok setká s nějakou formou duševního onemocnění. Mnozí lidé často neřeší z různých důvodů své potíže včas. Pacientům nově pomůže unikátní on-line mapa služeb pro lidi s duševní chorobou.
Duševní potíže mají významný podíl v rámci všech nemocí, které globálně zatěžují společnost. "Alarmující je zejména jejich příspěvek v ukazateli celkový počet let s onemocněním, kde mezi prvními dvaceti nejzávažnějšími diagnózami nalezneme sedm psychiatrických," sdělil Národní ústav duševního zdraví. Dodal, že v mnoha zemích včetně Česka je velmi rozšířené negativní vnímání lidí s duševním onemocněním a nejsou výjimkou ani případy, kdy se na takové pacienty dívají skrz prsty i lékaři a zdravotnický personál.
Lidé s těmito chorobami pak mnohdy neřeší své problémy včas, bojí se, že se o jejich potížích dozví okolí, anebo nevědí, kam a na koho se mají obrátit o pomoc. Výsledkem pak je, že se jejich zdravotní stav zhoršuje. Národní ústav duševního zdraví teď připravil on-line mapu služeb pro osoby s duševním onemocněním.
"Lidé mnohdy o poskytovaných službách ve svém okolí nevědí, mapa má proto přispět ke zvýšení využívání služeb a především k jednoduššímu a rychlejšímu vyhledání vhodného poskytovatele," uvedl Petr Winkler, vedoucí výzkumného programu Sociální psychiatrie.
Ředitel ústavu Cyril Höschl dodal, že na péči o duševní zdraví je stále co zlepšovat. "Jedním z problémů její organizace je nedostatečné povědomí veřejnosti o tom, jak a které služby jsou dostupné a s jak vysokým ´prahem´, jenž se musí překročit. Důsledkem toho je chaotické tápání lidí v nouzi, kdy nejčastější je zkratkovité kontaktování vzdálených, málo dostupných, leč mediálně známých autorit a ignorování daleko bližších a uživatelsky přátelštějších služeb," poznamenal Höschl.
Ovládání mapy na internetové adrese mujmindset.cz/mapa-sluzeb/ je jednoduchý, intuitivní, aby ji kromě odborníků na duševní zdraví mohli využívat právě i pacienti a jejich blízcí. Kromě poskytovatelů služeb pro lidi s duševním onemocněním ukazuje mapa rovněž poskytovatele krizové pomoci a ambulantní psychiatry.
Mapa byla publikována u příležitosti Mezinárodního dne duševního zdraví, který připadá na 10. října. O víkendu se v Národním ústavu duševního zdraví ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a zahraničními institucemi koná konference, od níž si pořadatelé slibují, že díky nové spolupráci pomůže do budoucna se snižováním stigmatizace pacientů s duševními chorobami ve střední a východní Evropě.