Mohou pořady o vaření za kilogramy navíc?

19. 11. 2012 12:00
Dali byste si také? Britský kuchař Jamie Oliver láká diváky na svůj televizní pořad.
Dali byste si také? Britský kuchař Jamie Oliver láká diváky na svůj televizní pořad.

Je možné, že sledování kulinářských pořadů přidává divákům kilogramy navíc? Podle amerických psychologů v nás tyto pořady vzbuzují větší touhu po kaloricky náročných jídlech. Na druhou stranu odborníci přiznávají, že se lidé díky nim mohou naučit vařit ve vlastní kuchyni, čímž ušetří nejen peníze, ale kontrolují kvalitu toho, co jedí.

Před časem Harvardova univerzita zveřejnila antropologickou studii, podle které se lidé liší tím, co si dopřávají k obědu a k večeři. Jinými slovy - o naší budoucnosti nerozhodují jen geny, ale také složení jídelníčku. Z tohoto důvodu se psychologové z Department of Psychology at Hobart and William Smith Colleges podívali na to, jak vnější vlivy, včetně televize, ovlivňují to, na co máme chuť.

Vědci rozdělili osmdesát studentů na dvě skupiny. První se dívala na desetiminutový pořad o vaření, druhá sledovala stejně dlouhý dokument o přírodě. Poté všichni zašli do kuchyně, kde měli připraveny mísy chipsů, mrkve a čokoládových bonbonů. Z výsledků vyplynulo, že lidé po zhlédnutí kuchařské show spořádali více sladkostí než ostatní.

Přesto se nedá tvrdit, že by z nás Zdeněk Pohlreich či Jamie Oliver dělali tlouštíky. Zmíněná studie měla několik trhlin - zahrnovala malé množství lidí, kteří sledovali televizní pořad pouze deset minut, což je doba příliš krátká na dlouhodobé ovlivnění stravovacích návyků. Navíc dobrovolníci byli seznámeni s cílem a směřováním výzkumu, což mohlo mít dopad na jejich chování. "Je potřeba, aby podobné studie více odpovídaly realitě. Lidé si obvykle nevybírají jen ze tří jídel," podotýkají na svém webu odborníci z britské lékařské asociace NHS.

Rodina u plotny

Na druhou stranu existuje řada studií, které se na kuchařské pořady dívají kladně. Například dva roky starý výzkum z University of British Columbia upozornil na to, že lidé se díky těmto seriálům naučí vařit doma. "Tím ušetří nejen peníze, ale také si mohou vybrat suroviny k vaření. Pokud si lidé vaří sami, méně často také vynechají večeři," tvrdí vedoucí výzkumu Dean Simon.

Navíc příprava jídla spojuje rodinu a tvoří příjemnou atmosférů - z tohoto důvodu podle Simona lidé milují dobroty, které vařila jejich maminka či babička. "Vaření je něco víc než jen naplnění žaludku. Je to něco víc než jen chemický proces. Je to o kontrole a nezávislosti, kdy se člověk zvládne postarat o své potřeby. O propojování lidí, kteří spolu chtějí usednout k jednomu stolu," dodává Simon.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ