Návrat do společnosti? Japonsko se snaží bojovat se samotou

12. 9. 2016 14:09
Japonská společnost očekává víc od mužů než od žen.
Japonská společnost očekává víc od mužů než od žen.

Jít si zakopat s míčem nebo se pobavit s přáteli, to už je písnička let minulých. Nejlepším přítelem člověka se stávají televize, mobil a počítač. Mladí jsou zavření doma s technikou a vedou samotářský život odstřižený od reality. Problém se pokoušejí řešit v Japonsku, kde se snaží samotáře začlenit zpět do normálního života.

Celé dny strávené u počítače s filmy a virtuální realitou nejsou v dnešní době techniky nijak výjimečným jevem. Problém však vzniká ve chvíli, kdy se lidé začnou bát okolního světa a jediné místo, kde dokážou fungovat, jsou čtyři stěny jejich pokoje. Takovým lidem, kteří se bojí opustit svůj domov po dobu nejméně šesti měsíců a bojí se styku s ostatními, se v Japonsku říká hikikomori. Termín vznikl již v roce 1980.

Právě v Japonsku se pokoušejí problém mladých samotářů řešit. Podle posledního průzkumu je v současné době kolem 514 tisíc lidí ve věku 15 až 39 let, kteří vedou osamocený život. 

Co je spouštěč?

Podle profesora neuropsychiatrie Takahira Kata mají největší sklony k samotářství jedinci, kteří měli málo sociální interakce. "Tito lidé jsou méně odolní a často se tak mohou začít cítit pod tlakem," vysvětluje Kato.

Druhou skupinou jsou neúspěšní lidé, cítí se demoralizovaní a ztrácejí víru sami v sebe. Jediné, po čem touží, je skrýt se do své ulity před okolním světem. Muži mají větší sklony podlehnout tomuto "onemocnění" než ženy, protože od nich japonská společnost víc očekává.

Léčba a virtuální alternativa

Samotářství se již považuje za nemoc. Ve městě Fukuoka proto vzniklo podpůrné středisko, kde se snaží lidem pomáhat s opětovným začleněním do společnosti. Záleží i na podpoře rodiny, hlavně u teenagerů, kteří jsou citlivější.

Pro mladé, kteří se necítí na to vyjít ven, existuje alternativní forma studia, takzvaná virtuální škola. Takové školy se snaží učit děti jejich vlastním tempem v bezpečí domova. "Virtuální škola však lidi nenechá, aby zcela ztratili kontakt se společností," řekl Kato. Dodal ovšem, že pro úplné začlenění je třeba trénovat interakci s ostatními stylem face-to-face.

Autor: -tya-Foto: Profimedia

Další čtení

Putin vyhlásil velikonoční příměří. Nabídl třicet hodin namísto třiceti dnů

Zahraničí
20. 4. 2025

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Domácí
20. 4. 2025

V Luhačovicích bude gastronomický festival Chutě Zlínského kraje

Domácí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ