Téma TÝDNE
Pozdní mladost, mladá dospělost. Čechů žijících o samotě přibývá
02.10.2017 05:30 Původní zpráva
Rodinný život začíná být Čechům cizí. Podle posledního průzkumu narůstá počet těch, kteří žijí o samotě. Singles. Jednočlenných domácností je u nás už téměř třetina. Jsme pohodlní sobci, nebo jde o společenský trend?
Byt zařízený podle vlastních představ, klid, čas na sebe. Tak popisuje hlavní výhody života o samotě třiatřicetiletá Žaneta z Prahy. V minulosti měla dlouhodobý vztah, s přítelem zkoušeli žít dohromady, ale neklapalo to. "Nakonec jsme se hádali i kvůli úplným blbostem. Třeba ve chvíli, kdy musel jeden z nás čekat, než se druhý osprchuje," popisuje žena pracující jako překladatelka a tlumočnice. Domácí bojůvky nakonec vztah ukončily. "Teď žiju sama. Nikoho nemám a jsem spokojená. Spousta věcí je najednou jednodušší. Nestává se, že přijdu domů a mezi dveřmi zakopnu a tašku, kterou tam někdo odhodil," říká. Single život Žanetě vyhovuje a nemá v plánu ho měnit. "Další vztah nebo rodina? Tak na to teď rozhodně nemyslím," dodává.
Není sama. Podle nového průzkumu Eurostatu je v Česku už 30,4 procenta jednočlenných domácností. Za posledních deset let narostl jejich počet o pět procent. Celkově jde o tři čtvrtě milionu dospělých Čechů, již žijí o samotě. Pokud se započítají i singles s nedospělými dětmi, je jich více než milion.
Může za to výchova
Část z nich tvoří senioři, vdovci či vdovy, zároveň se však zvyšuje počet mladých samotářů. Především dvacátníků a třicátníků, kteří typické projevy dospělosti - uzavírání sňatku či zakládání rodiny - odsouvají na pozdější věk. Nejraději se starají především sami o sebe.
Sociologové mluví o pozdní mladosti, mladé dospělosti nebo postadolescenci. "Nejsme výjimeční, je to trend podobný západním zemím, jež mají stejný demografický vývoj a díky globalizaci i podobné hodnotové nastavení," vysvětluje Radka Dudová ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR. Jako jeden z důvodů popsaného jevu uvádí například neustálé prodlužování časového úseku, kdy mladí lidé žijí sami v období po odchodu od rodičů a před založením rodiny. "Má to souvislost s rostoucí délkou vzdělání, obtížností ekonomického zajištění včetně bydlení nebo s odkládáním rodičovství na pozdější věk," doplňuje socioložka.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.