Švýcarský psychiatr a zakladatel analytické psychologie Carl Gustav Jung se narodil 26. července 1875. Patří mezi myslitele, kteří zásadně ovlivnili duchovní klima 20. století. Lidskou psychiku chápal na pozadí světa snů, ale i umění, mytologie, náboženství a filosofie. Významně se podílel na zkoumání schizofrenie.
"Sny jsou reakcí na náš vědomý postoj, a to stejně jako když reaguje tělo na to, jestliže se přejíme nebo s ním nějak špatně zacházíme. Sny jsou přirozená reakce sebereagujícího psychického systému."
Tento výrok Carla Gustava Junga je legendární a patří do každé učebnice psychologie, byť bylo jeho učení v mnohém překonáno a má mnohé kritiky.
Sex není vše, příteli Freude
Jung pocházel z rodiny, která plodila vesměs kazatele nebo lékaře. Po dlouhém váhání se rozhodl pro studium medicíny a teprve na jeho sklonku objevil psychiatrii, která mu učarovala. Praxi zahájil v ústavu pro duševně choré poblíž Curychu, kde začal rozvíjet výzkum slovních asociací.
Díky knize, kterou na to téma publikoval v roce 1906, se spřátelil s otcem psychoanalýzy Sigmundem Freudem. Po několikaleté intenzivní spolupráci se však s jeho učením rozešel. Nesouhlasil především s jeho teorií o výhradní sexuální motivaci lidského konání.
Introvert, nebo extrovert?
Jung vystavěl vlastní psychologický systém. Rozdělil psychiku člověka na vědomí, osobní nevědomí a kolektivní nevědomí. Dodnes se pracuje s jeho rozdělením povahy lidí na introverty a extroverty. Jung také vymezil čtyři základní funkce lidské psychiky - myšlení, cit, vnímání a intuice.
Jungova analytický psychologie má dodnes řadu vyznavačů i kritiků. Jeho dílo je však v mnohém inspirativní i pro současnou psychologii. Carl Gustav Jung zemřel 6. června 1961 v nedožitých 86 letech.