Termíny z oboru psychiatrie zaplavily náš jazyk

9. 1. 2019 10:06
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Bipolární porucha, narcismus, schizofrenie... To se snadno řekne! Slovníček z oboru psychiatrie zaplavil náš jazyk. Snadno označujeme sebe i okolí za psychicky choré. Co tomu ale říkají lékaři?

Pro Constance vše začalo před šesti lety, kdy se ve Francii vysílal špionážní seriál Homeland. Zatímco blonďatá Carrie Mathisonová polykala léky a zapíjela je sklenkami bílého vína, devětadvacetiletá profesorka angličtiny prožívala jednou obrovský smutek, pak zase období euforie, pobývala v nemocnici a navštěvovala psychiatry.

"Tehdy byla velmi v módě bipolární porucha, psaly o ní časopisy, točily se o ní filmy," vysvětluje mladá žena, kterou cituje francouzský deník Le Monde. "Slýchala jsem o ní mluvit třikrát do týdne. Kdokoli, kdo se jednou usmíval, a pak zase mračil, měl hned bipolární poruchu. Tenkrát mi skutečně diagnostikovali bipolární poruchu prvního typu. Bylo to těžké," svěřuje se.

Od té doby se Constance cítí lépe, ale pozorně sleduje změny nálady, spánek či chuť k jídlu. Zneklidní, když má veselou náladu, či naopak, když je smutná. Sleduje své emoce regulované užíváním lithia. "Není snadné žít s bipolární poruchou," říká s unaveným úsměvem.

I jiné termíny z oboru psychiatrie přecházejí do hovorového jazyka.

"Ani já nejsem v této chvíli ve formě. Právě jsem ukončila vztah s narcistickým zvrhlíkem," říká Blanche Gardiová. Výraz narcistický zvrhlík se těší nesmírné popularitě, ačkoli v psychiatrii neexistuje. Bipolární, narcistický zvrhlík, paranoik, schizofrenik: odborné termíny opustily ordinace psychiatrů a zaplavily celou společnost: jsou v ženských časopisech, v knihkupectvích v publikacích o osobnostním rozvoji i v televizním vysílání.

Mají Kanye West, Mariah Careyová či Britney Spearsová skutečně bipolární poruchu, jak to o sobě tvrdí? Dělá rodina Kardashianových v televizi rodinnou terapii? Existuje kolektivní sebevražda podle vzoru filmu Sofie Coppolové Smrt panen?

Termín schizofrenie používáme často, když chceme o něčem říci, že to je dvojznačné. Etymologicky je schizofrenie "rozdělený duch", ale ve skutečnosti jde o vážnou psychotickou poruchu.

"Pacient, jemuž byla zjištěna bipolární porucha, trpí zneužíváním tohoto termínu. Dáváme si dobrý pozor, když chceme mluvit o rakovině, ale o psychických poruchách hovoříme bez zábran," varuje psychiatr Jean-Victor Blanc. "Lidé snadno řeknou, že mají syndrom vyhoření, než by připustili, že mají více společensky stigmatizované deprese," uvádí.

Podle něho je nejvíce zneužívaným termínem v hovorové řeči zřejmě "schizofrenní". Představme si mladého pacienta, jemuž doktor Nicolas Rainteau diagnostikoval schizofrenii. "Nejsem schizofrenik. Schizofrenik stále mění osobnost a vraždí lidi, a to já nedělám," tvrdí mladík. Lidová představa je silnější než psychiatrická definice. Ve skutečnosti se schizofrenie projevuje sluchovými halucinacemi, paranoidními či bizarními bludy nebo zmatenou řečí a myšlením.

Rainteau soudí, že bude složité změnit zažité představy o psychických chorobách ve společnosti, ale podle něho je důležité změnit postoj a lidi vychovávat. Například v Japonsku byla schizofrenie přejmenována na "poruchu integrace".

Autor: ČTK Foto: , ČTK/WAVEBREAK/Wavebreak Media LTD

Další čtení

Steel Hunters začíná novou sezónu a přidá zdarma Battle Pass

Relax
30. 4. 2025

Varnu i tunu nové drogy klefedron odhalili celníci na Ostravsku

Domácí
30. 4. 2025
ilustrační foto

Muž při Euru vylezl pod střechu stadionu. Zaplatí zásah policie i vrtulník

Sport
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ