Nošení pyžama jen posiluje vnitřní pocit toho, že jsme nemocní. Zpomaluje to celkovou léčbu, zejména u starších pacientů. Tvrdí to alespoň Jane Cummingsová, vrchní zdravotní sestra pro Anglii a výkonná ředitelka Národní zdravotní služby (NHS). Zprávu uvedl server Daily Mail.
"Pyžamová paralýza." Tak Cummingsová ve své kampani nazývá stav, kdy se léčící pacienti zdržují v posteli v nočním úboru po celou dobu rekonvalescence. Radí ostatním zdravotním sestrám, aby doporučovaly svým pacientům ráno po probuzení brzy vstát a co nejdříve se obléci do běžného oblečení. Její návrh samozřejmě počítá jen s pacienty, kteří jsou schopni z postele vůbec vstát a pohybovat se.
Klasické zdravotní doporučení vyležet nemoc v posteli je zlidovělé dogma, které se například v Anglii dodržuje už od 19. století z doby Florence Nightingalové (zdravotní sestra, která v Anglii otevřela historicky první zdravotní školu). Nedávné výzkumy však ukazují, že to naopak může mít na pacienta negativní účinek.
Zpráva vládní agentury National Audit Office (NAO) z roku 2016 odhalila, že během pouhých deseti dní proležených v posteli může tělo člověka zestárnout až o deset let. Trvalý nedostatek fyzické aktivity může vést k náhlému poklesu zdravotní kondice.
Deset dní v posteli například může snížit sílu v nohou o deset procent. Srdeční a plicní funkce klesnou o 12 procent, říká zpráva NAO.
Cummingsová dodává, že nošení pyžama v pacientovi umocňuje pocit jeho nemoci. Její doporučení samozřejmě nelze aplikovat na všechny nemocné a ke každému pacientovi by se mělo přistupovat individuálně, nicméně většinou to podle ní je otázka toho, jestli zdravotní sestry dokážou pacienta přimět k tomu, aby vstal, převlékl se a začal se hýbat.
Tato nová metoda, již se Cummingsová snaží prosadit, platí zejména u starších pacientů, což potvrdil i dosud nepublikovaný výzkum na Univerzitě v Nottinghamu.