Muži, kteří začnou se zakládáním rodiny až po čtyřicítce, mohou ohrozit své děti, kterým hrozí zvýšená zdravotní rizika. Přišli s tím vědci ze Stanfordovy univerzity v Kalifornii, kteří zkoumali více než 40 milionů zdravotních záznamů narozených dětí mezi lety 2007-2016. Zprávu přinesl server The Guardian.
Dětem, které se narodí mužům ve věku 45 let a více, hrozí oproti dětem s mladšími otci (25-34 let) o 14 procent vyšší riziko předčasného porodu nebo nízké porodní hmotnosti.
Novorozeňata starších otců měla většinou podle zkoumaných záznamů rovněž menší skóre v Apgar testu, což je mezinárodní bodovací systém pro posouzení zdravotního stavu novorozence bezprostředně po narození. Zvýšené riziko těhotenské cukrovky pak mají samotné matky, které mají děti se staršími muži.
Vedoucí autor zprávy Michael Eisenberg uvedl, že potenciální rodiče by neměli svůj věk úplně podceňovat, avšak zvýšená rizika nejsou pro konkrétního jedince alarmující. "Když mluvím s páry o možných zdravotních rizicích, tak používám loterii jako negativní analogii. Pokud si koupíte dva lístky, vaše šance na výhru je dvojnásobná, ale stále není příliš pravděpodobné, že vyhrajete," uklidňuje.
Eisenberg došel se svými kolegy k závěru, že za zvýšenými riziky stojí změny v DNA spermatu u starších mužů. Podobný výzkum dělali minulý rok vědci na Harvardově univerzitě a došli ke stejnému závěru. Riziko pak nadále zvyšují další faktory jako například to, zda matka během těhotenství pije alkohol, kouří nebo trpí nějakou chronickou či duševní nemocí.