Den versus noc
Svítíte dlouho do noci? Můžete si tak přivodit depresi
26.07.2012 17:00 Původní zpráva
Pokud svítíte i během noci, díváte se dlouho na televizi nebo hledíte na zářící obrazovku počítače, může to mít neblahý dopad na vaše zdraví a psychickou pohodu. Alespoň tak soudí vědci z Ohio State University, podle kterých může narušení denních a nočních hodin vést ke vzniku depresí.
"Naše výsledky se řadí do skupiny studií, které naznačují, že dlouhodobé vystavení umělému světlu během nočních hodin hraje roli ve stoupajícím počtu případů lidí s psychickými problémy. Tento trend pozorujeme posledních padesát let," tvrdí autorka studie Tracy Bedrosianová v odborném časopise Molecular Psychiatry.
Vědci testovali vliv denního světla a noční tmy na organismus hlodavců, u nichž se během několika týdnů objevily závažné neurologické a psychické poruchy. Kromě toho, že se výrazně omezila jejich denní fyzická aktivita, zvířata přestaly bavit činnosti, které za normálních okolností zbožňují.
Změny se však projevily i přímo v jejich mozku. Nejenže se zvýšila produkce proteinu, v jehož případě se spekuluje o vlivu na vznik depresí, ale u hlodavců se také zpomalil růst srsti na hlavě. Podle vědců je to způsobeno tím, že funkce buněk předávajících informace o látkové potřebě organismu byla poškozena.
Podle Bedrosianové na stejném principu funguje i lidské tělo. "Dobrá zpráva je, že ti, kteří dokážou včas vypnout televizi a počítač, odstraní částečně negativní efekt záření a jejich tělo se po čase navrátí do normálního denního a nočního cyklu," dodává.
Univerzita v Ohiu ale není jediná, kdo se v poslední době o vliv světla a tmy zajímá. Jak uvádí nedávno zveřejněná studie organizace American Medical Association, umělé osvětlení může vést ke vzniku diabetu, depresí, poruch nálad, problémů s reprodukcí, kardiologickým nemocem či způsobovat některé druhy rakoviny. "Podporujeme snahy o vynalezení a zavedení technologií, které redukují světlo z pouličních lamp a dokážou zmírnit záření světel přímo v domácnosti," doporučují autoři.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.