Téměř 500 Jemenců je nakaženo záškrtem, desetina z nich umírá

Zdraví
4. 1. 2018 17:00
Jemen patří k nejchudším arabským zemím a je zmítán občanskou válkou.
Jemen patří k nejchudším arabským zemím a je zmítán občanskou válkou.

Nejméně 471 obyvatel Jemenu se nakazilo záškrtem, každý desátý na tuto nemoc umírá. Epidemie v zemi propukla loni v srpnu. S odkazem na čtvrteční sdělení Světové zdravotnické organizace (WHO) o tom informovala agentura Reuters.

Záškrt je akutně infekční onemocnění, které bylo ve vyspělém světě prakticky vymýceno. Přenáší se vzdušnými bakteriemi, které produkují toxin způsobující zánět srdce a nervového systému. Pokud není léčen, rychle postupuje a může se stát během krátké doby smrtelným. Lékaři říkají, že počáteční příznaky jsou běžně zaměňovány za angínu či záněty krku a hrudníku.

Jemen, který patří k nejchudším arabským zemím, je zmítán občanskou válkou, v níž na jedné straně stojí šíitští povstalci, které podporuje Írán, a na straně druhé západem uznávaná vláda, které v boji pomáhá vojenská koalice v čele se Saúdskou Arábií.

Asi milion lidí se nakazil cholerou, která loni v zemi zabila na 2220 osob, z toho třetina byly děti. V důsledku nemocí či podvýživy už loni zemřelo přes 50 tisíc dětí. Osm milionů Jemenců se stále ocitá na prahu hladomoru a v zemi tak podle OSN panuje jedna z nejzávažnějších humanitárních krizí na světě.

Vznikají polní nemocnice

Nejvíce lidí se nakazilo záškrtem v provinciích Ibb a Hudajdá a asi deset procent z nich nemoci podlehlo, uvedl mluvčí WHO Tarik Jasarevic s tím, že 2. ledna letošního roku měl záškrt v Jemenu na svědomí už 46 úmrtí.

Agentura Reuters 29. prosince informovala, že Jemen se potýká s epidemií záškrtu již čtyři měsíce a lékaři evidovali 380 případů nákazy, přičemž nemoc se naposledy v zemi objevila v roce 1992. Koalice v čele se Saúdskou Arábií odmítá, že zablokovala v oblastech, kde je epidemie záškrtu, přístup k humanitární pomoci.

Šíření záškrtu lze zabránit vakcinací, WHO v Jemenu pomáhá zřídit polní nemocnice a poslala do země antibiotika i vakcíny. Společně s dětským fondem OSN UNICEF také zahájila vakcinaci dětí v provincii Ibb.

Jemenské zdravotnictví se vlivem války prakticky rozpadlo. Většina nemocnic se potýká s nedostatkem léků, chybí peníze na zaplacení lékařů a značná část populace není očkovaná.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Hani Mohammed

Další čtení

ilustrační foto

Nadstandardy ve zdravotnictví nebudou. Poslanci se bojí zpoplatnění péče

Zdraví
23. 4. 2025
ilustrační foto

Půlka cyklistů, co loni zemřeli, neměla helmu. Není povinná, ale policie varuje

Zdraví
22. 4. 2025

Plastických operací přibývá hlavně mezi ženami 40 plus, říká expert

Zdraví
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ