Trápí vás deprese? Čtěte detektivky, radí vědci

Zdraví
21. 2. 2018 05:05
Čtení detektivek pomáhá při léčbě deprese (ilustrační foto).
Čtení detektivek pomáhá při léčbě deprese (ilustrační foto).

Čtení detektivek může dlouhodobě pomoci lidem trpícím depresemi. Podle nového výzkumu je takzvaná biblioterapie efektivním nástrojem k tomu, jak snížit závislost na předepisovaných medikamentech. Informoval o tom britský server Daily Mail.

V roce 2011 předepsali lékaři v Anglii svým pacientům rekordních 64,7 milionu antidepresiv, které mají pomáhat při projevech úzkosti a panických záchvatech. Jen za poslední dekádu tak šlo o zdvojnásobení tohoto čísla.

Experti teď přicházejí s novým nápadem, jak užívání podobných léků omezit. Východiskem je četba detektivních románů. Dvě nedávné studie ukázaly, že pacienti s mírnou až středně závažnou depresí, kterým byla biblioterapie naordinována, vykazovali ve svém psychickém stavu a náladě známky zlepšení.

Rovněž výzkumníci z Turínské univerzity v září minulého roku provedli analýzu deseti studií, které se biblioterapií zabývaly, a zjistili, že u šesti z nich šlo u participantů pozorovat během následujících tří let značné zlepšení z pohledu jejich depresivní diagnózy.

"Biblioterapie se zdá být dlouhodobý efektivní nástroj v redukování symptomů deprese a mohla by být dostupnou formou léčby, která sníží potřebu léků," usuzují vědci ze svého výzkumu, který publikovali v odborném časopise Clinical Psychology Review.

"Mnoho lidí, co trpí depresemi, se cítí být izolováno, ale když čtou o lidech s jinými nepříjemnými zkušenostmi, i když jsou fiktivní, tak jim to dodává naději," říká doktorka Liz Brewsterová, která přednáší na lékařské škole v Lancasteru a studuje účinky biblioterapie na mentální zdraví.

Ta dále naznačila, že konkrétně čtení detektivních dramat může některým pacientům pomoct zlepšit jejich duševní stav. "Můj výzkum ukazuje, že někteří pacienti mají rádi komfort a jistotu, jenž kriminální drama nabízí. Vědí, že případ bude vyřešen," dodává.

Jen čtení ale deprese nevyléčí

Celá myšlenka terapie pomocí čtení knih spočívá v tom, že chování člověka se mění spíše díky emočním reakcím na psaná slova než pomocí chemické léčby v mozku, kterou s sebou přinášejí léky.

Nicméně doktorka Brewsterová dodává, že v žádném případě nejde o náhražku za samotný lék, který všechny problémy vyléčí. "Pacienti, kteří používají biblioterapii, potřebují učinit také mnoho jiných změn ke zlepšení svého mentálního stavu a psychického zdraví jako například cvičení nebo zdravá dieta," tvrdí.

Autor: -aka- Foto: , pixabay.com/oxi-roxy

Další čtení

ilustrační foto

Nadstandardy ve zdravotnictví nebudou. Poslanci se bojí zpoplatnění péče

Zdraví
23. 4. 2025
ilustrační foto

Půlka cyklistů, co loni zemřeli, neměla helmu. Není povinná, ale policie varuje

Zdraví
22. 4. 2025

Plastických operací přibývá hlavně mezi ženami 40 plus, říká expert

Zdraví
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ