Třetina Češek a Čechů chrápe. K lékaři je většinu doženou partneři a partnerky, kteří se kvůli jejich chrápání nevyspí. Chrápání může mít i zdravotní důsledky. Chrápající lidé mají častěji vysoký tlak, nepravidelný srdeční rytmus či jim může hrozit i cévní mozková příhoda.
"U pacientů obvykle vyřeší i tyto problémy laserová operace," řekl odborník na léčbu chrápání laserem Tomáš Moravec. "Výkon se provádí v místním znecitlivění, trvá kolem 15 minut. Je nebolestivý, ale nepříjemný tím, že se pracuje v krku, že to čmoudí a je cítit spálenina, jak se tkáň laserem pálí," popsal Moravec zákrok. Pomocí laserového paprsku se upraví tvar měkkého patra a případně i krčního čípku. Tím se patro zpevní a chrápání většinou zcela vymizí. Někdy se výsledek nedostaví, a tak se operace opakuje.
Specialista ORL provádí laserové operace deset let. Sám laserovou operaci chrápání jako jeden z prvních v Česku podstoupil a ví, o čem mluví, když svým pacientům popisuje, co je čeká. Po operaci pacienta jeden, dva dny nic nebolí, pak se objeví bolest a někdy kolem desátého dne obtíže vrcholí, do tří až čtyř dalších dnů bolest ustoupí.
"Zhruba deset procent pacientů přijde, že jsem je strašil, že to nic nebylo, 65 procent přirovnává potíže k angíně a čtvrtina udává, že bolesti jsou výrazné," řekl lékař, který přiznal, že jeho to po operaci "bolelo strašně". Operace je podle něj zvláštní v tom, že o její úspěšnosti rozhoduje partner či partnerka. Někdy se pacient po operaci zlepší hodně, ale partnerovi to nestačí, ruší ho prý i dýchání. Jindy se pacient zlepší jen trochu, ale partnerovi to stačí, protože se konečně vyspí.
"Máme statistiky tří tisíc pacientů, z nich po roce od operace byly s výsledky plně spokojeny dvě třetiny, u dalších 20 procent problém výrazně ustoupil," uvedl lékař. Celkem podstoupilo tuto operaci pět tisíc pacientů, ale ve statistice nejsou ti, kteří ke kontrole nepřišli.