Věda a zdraví
V USA začali léčit kmenovými buňkami
12.10.2010 08:31
Američtí lékaři zahájili pokusnou léčbu člověka s poraněním míchy pomocí embryonálních kmenových buněk. Je to první klinická zkouška takové terapie v USA, napsala agentura Reuters. Léčba pomocí kmenových buněk je přitom ve Spojených státech kontroverzní a kritici tvrdí, že kvůli buňkám jsou ničena lidská embrya.
Pokusnou buněčnou terapii provádí společnost Geron, která jako jediná v USA získala státní licenci pro léčbu pomocí embryonálních kmenových buněk. K terapii používá lidská embrya, která vznikla při umělém oplodnění a nebyla vložena do dělohy. Vědci tato embrya upraví tak, aby vytvářela určitý druh buněk.
Buněčná terapie by měla umožnit obnovení nervových spojení v míše po zranění páteře. První fáze klinických testů ale má skromnější cíl, a to určit, zda je vůbec bezpečné embryonální kmenové buňky používat, uvedla Reuters.
Využívání embryonálních kmenových buněk se v USA potýká s problémy. Předchozí vláda prezidenta George Bushe zakázala kvůli etickým ohledům používat na jejich výzkum federální fondy. Nová vláda Baracka Obamy zákaz zrušila.
Rozhodnutí Obamovy administrativy letos dva lékaři napadli u soudu a ten v první instanci užívání státních peněz na výzkum zakázal. Odvolací soud ale prvoinstanční rozhodnutí zrušil. Vědci doufají, že kmenové buňky umožní léčit některé nemoci, s nimiž si současná medicína neví rady. Dříve bylo možné kmenové buňky získat pouze z embryí. Před několika lety se poprvé podařilo získat ekvivalent kmenových embryonálních buněk experimentálním přeprogramováním jiných tělních buněk.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.