Vědci přišli s nápadem netradičního testování krve

Zdraví
20. 3. 2013 13:44
Někteří pacienti musejí na pravidelné odebírání krve. Novinka by pro ně mohla znamenat osvobození od neustálých injekcí.
Někteří pacienti musejí na pravidelné odebírání krve. Novinka by pro ně mohla znamenat osvobození od neustálých injekcí.

Tým švýcarských vědců vyvinul drobné zařízení na testování krve, které lze umístit pod kůži pacienta. Odtud posílá výsledky bezdrátově na mobilní telefon lékaře. Informovala o tom zpravodajská stanice BBC, podle níž by přístroj mohl být k dostání za čtyři roky. Využití by měl najít hlavně u pacientů s chronickými obtížemi, jako je cukrovka nebo vysoký obsah cholesterolu.

Prototyp přístroje má rozměry 14 krát dva milimetry a je schopen najednou změřit obsah až pěti různých látek v krvi. Do těla pacientů se bude zařízení vkládat pomocí jehly, nejčastěji pod kůži v břiše, nohou nebo rukou. Vydržet by tam mělo až několik měsíců, ale pak bude nutné je vyjmout a vyměnit za nové.

Vědci zatím přístroj testovali v laboratoři a na zvířatech. Doufají, že ho již brzy budou moci vyzkoušet i na pacientech v intenzivní péči. Na podobných přístrojích pracují i další experti, avšak vedoucí švýcarského projektu Giovanni de Micheli a Sandro Carrara jsou přesvědčeni, že právě ten jejich je unikátní díky tomu, kolik veličin dokáže měřit.

Přístroj prý bude přínosný i proto, že pomůže posoudit působení léků, například během chemoterapie. "Umožní přímé a průběžné monitorování, založené na individuální snášenlivosti pacienta, a ne na věkových a hmotnostních tabulkách nebo týdenních testech krve," říká de Micheli z polytechnického institutu v Lausanne.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ