Mužské vousy by jednou mohly zachránit lidstvo. Bakterie v nich asi používají antibiotika schopná nahradit dnešní selhávající léky.
V současnosti mají lékaři k dispozici něco přes stovku antibiotik. I když se používají k zabíjení bakterií, vynalezly je bakterie samotné. Jsou to zbraně v chemické válce, kterou mezi sebou vedou jednotlivé bakteriální druhy a kmeny. My, lidé, jsme od nich jejich vynález odkoukali. Jenže bakterie si na antibiotika používaná v medicíně začínají zvykat. Mikrobiologové proto hledají nová - kde jinde než zase u bakterií. Pěstují jednobuněčnou zvěř z všemožných prostředí a zkouší, jak si poradí s konkurencí, která je vůči antibiotikům odolná.
Skupina mikrobiologů vedená Adamem Robertsem z londýnské University College tvrdí, že by zajímavým zdrojem takových zázračných bakterií mohly být vousy. Odebrali mikrobiologické vzorky z porostu dvaceti mužů namátkou odchycených v ulicích Londýna a čtyři týdny je pěstovali v laboratoři. Když je pak vysadili na Petriho misky společně s bakteriemi rezistentními proti antibiotikům, nestačili se divit. Mikrobi z vousů dokázali zabít čtvrtinu odolných bakterií.
Podle serveru Medical News Today začal celý pokus jako zábavná estráda pro pořad o medicíně televize BBC. Předloni však vyšla v časopise Journal of Hospital Infection studie, podle nějž mají vousatí zdravotníci na sobě méně tzv. Methicilin-rezistentního zlatého stafylokoka, což je superodolná bakterie způsobující obtížně léčitelné infekce.
Vousy jsou silně konkurenční prostředí. Je v nich málo prostoru i zdrojů obživy. Proto není divu, že v nich bakterie navzájem soutěží pěkně zostra. Jestli z vousů vzejdou nová antibiotika, se samozřejmě teprve uvidí. Jejich vývoj je nákladný a farmaceutické společnosti se do něj nehrnou. Poslední nové antibiotikum se shodou okolností podařilo najít minulý rok. Bylo to ale po třiceti letech.