Pokud uvažujete o tom, že pořídíte svým potomkům domácí zvíře, můžete zvážit poznatky nové studie Kalifornské univerzity. Podle tamních vědců totiž děti, které vyrůstají ve společné domácnosti se zvířecími mazlíčky, mají mnohem méně dýchacích potíží a silnější imunitu. Mohou se tak vyhnout alergiím, astmatu či plicním zánětům.
Před několika lety se lékaři shodli na tvrzení, že příliš sterilní prostředí dětskému vývoji škodí. Organismus a imunita těch nejmenších totiž musí během prvních několika let života přijít do styku s velkou škálou antigenů, aby se v těle vytvořily správné bakterie chránící před zdravotními riziky.
"Nejlepší imunitu mají děti, které vyrůstají na farmách a na vesnicích, kde přicházejí denně do styku se zvířaty, rostlinami, peřím, bahnem...," řekl před časem internista Pavel Kohout z pražské Thomayerovy nemocnice v Krči. Podle vědců z Kalifornské univerzity děti nemusejí žít zrovna na venkově. Stačí, když se starají o psa nebo kočku. Tým vědců vedených Kei Fujimurovou testoval, jaký vliv má na organismus myší a lidí prostředí, ve kterém žijí další zvířata. Ukázalo se, že každodenní kontakt s mazlíčky přináší kvalitnější a hlavně pestřejší střevní mikroflóru.
Co však mají bakterie v zažívacím traktu společného s dýchacími obtížemi? Podle lékařů mikroorganismy ve střevech hrají zásadní roli nejen při trávení, ale také při vstřebávání vitamínů, boji s infekcemi či rozvoji některých chronických nemocí jako astma či alergie.
Podle Kohouta ovlivňuje imunitu vše, s čím se člověk za život setká. Nejdůležitější je období dětství - když jedinec propase správný okamžik pro vytvoření imunitní bariéry, může se stát, že se mu za celý život taková šance už znovu nenabídne. "Děti proto musejí umět reagovat na velká i malá zvířata a rostliny. Není třeba jim mýt ruce pokaždé, když sáhnou na podlahu," dodává Kohout.
Jak jsou na tom Češi s alergiemi: |
S alergií se loni léčilo téměř 889 tisíc Češek a Čechů, to je o zhruba devět tisíc méně než předloni. Polovina pacientů byla mladších 19 let. Nejčastějším důvodem léčby byla senná rýma, druhým nejčastějším onemocněním bylo astma a na třetí příčce skončila alergická rýmal. Zdroj: ÚZIS |