Druhé dítě? Najděte si čas i na partnera, jinak uteče

16. 2. 2014 06:37
Špatná komunikace stojí za většinou partnerských problémů.
Špatná komunikace stojí za většinou partnerských problémů.

Rozdílný sexuální apetit a špatná komunikace stojí za většinou partnerských problémů. Krize hrozí hlavně po narození druhého dítěte. Žena bývá unavená, muž se cítí odstrčený a situaci často řeší milenkou. Šťastné manželství je ale tak jako tak blud. Alespoň to tvrdí Hana Šmolková z pražské Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy, která pomáhá řešit rodinné krize přes třicet let. "Manželství má být uspořádané, pak může být i spokojené," říká v rozhovoru při příležitosti Týdne manželství.

Spoustu problémů v partnerských vztazích způsobuje rozdílný sexuální apetit - muž většinou chce sex častěji než žena. Lze to vůbec nějak řešit? Má se žena "přemáhat"?

Řešitelné to moc není. Rozdílná chuť na sex je dána biologicky, hormonálními změnami u žen, zátěží plynoucí z péče o rodinu. A čím více muž naléhá, tím méně se ženě chce. Často slýchávám: "Kdyby nenaléhal tak často, chuť by přišla." Postupně se naléhání může vyvinout až v ženin odpor k sexu. Dodnes se najdou muži, kteří považují sex za "manželskou povinnost" a odmítání za sexuální poruchu. Pak posílají manželku k sexuologovi a jejich frustrace vede k výčitkám, obviňování, hádkám, nevěrám a v krajním případě i k násilí. V mužích je velké fyziologické napětí, když dlouho nemají sex, a řešit to masturbací taky dlouhodobě nejde.

Jsou tedy častěji nevěrní muži?

Příliš lišit se to nebude, ale muži nevěru častěji přiznávají nebo se jí rovnou holedbají. Pořád panuje přesvědčení, že muž si nevěru může dovolit spíše než žena. Nevěra ženy také mívá fatálnější důsledky. Když se zamiluje, často nevidí vlevo vpravo a odchází. Muži bývají schopni udržovat paralelní vztahy. Nevěru ženy ale tolerují daleko hůře, pokud vůbec. Jedna z nejhorších věcí, která může muže potkat, je nevěra partnerky.

Je pravda, že k nevěře muži inklinují hlavně ve středním věku?

Spíš lze říci, že to jsou často muži pracovně velmi vytížení, doma na ně čekají povinnosti, mají miminko nebo batole, které v noci pláče, takže se rodiče málo vyspí, žena už nemá takovou chuť na sex jako dřív a on pořád jen pracuje. A tak hledá uvolnění, až potká ženu, která na něj má čas, je uvolněná, hezky si s ním povídá. Možná kdyby si šel zasportovat, měl nějaké koníčky, uvolnil se jinak... Když má muž problémy, nejčastějším ventilem pro něj bývá nevěra nebo alkohol.

Jaká je vedle nevěry další nejběžnější příčina partnerských problémů?

Špatná komunikace. Lidé její význam podceňují, málo spolu mluví. Naopak s kritikou a výčitkami leckdo neotálí, stejně jako s odmítnutím partnerových proseb a přání.

Kdy, v jaké fázi vztahu dochází ke zhoršení komunikace mezi partnery?

Většinou po období zamilovanosti a po narození dítěte, obzvlášť druhého. Žena pak věnuje většinu pozornosti dětem a muž si připadá odstrčený. A jak už bylo řečeno, ženě se často změní sexuální apetit, je unavená, nevyspalá, má poporodní zranění, takže muži navíc chybí i sex. Před příchodem dětí patřila partnerka jenom jemu, byl na prvním místě. Porodem byl "vyhnán z ráje". - Jak zabránit tomu, aby páry, kde to skřípe, nepřestaly komunikovat a problémy řešit? Stručná rada zní: Pozorně druhému naslouchat. Nevyčítat, neutrhovat se. Výčitky jsou hrobařem vztahů.

Daří se párům, které přijdou k vám do poradny, začít opět komunikovat?

Jde o to komunikaci kultivovat. Hádky jsou často kvůli hloupostem. Většinou nejde ani tak o předmět rozhovoru, ale o výměnu emocí. Takže jedním řešením je hovor vedoucí k hádce přerušit, aby dál neeskaloval. Ale to vyžaduje hodně disciplíny. Mnohému lze předejít poučením z knih. Jsem z generace "odkojené Plzákem", jeho knihy považuji za velmi užitečné a často je klientům doporučuju. Pak říkají: "To jsem si měl přečíst už dávno".

Vedle špatné komunikace a nevěr vede k napětí ve vztazích i našponovaný rodinný rozpočet. A ten mohou mít podle vás na svědomí i dětské kroužky. Jak to?

Děti dnes "musejí" chodit na mnoho různých kroužků, což vede k přetížení celé rodiny, zejména pokud žije na periferii a rodiče dělají dětem taxikáře. Pak nemají čas ani energii pro sebe. Navíc to stojí spoustu peněz, dochází k dalšímu zatížení rozpočtu, ze kterého už se platí třeba hypotéka. Rodina se dostává do finančních potíží, a když jsme v úzkých, naše komunikace přestává být kultivovaná. Muž začne ženě vyčítat nehospodárné chování, ona jemu, že nenosí domů dost peněz. Ve stále napjatější situaci pak stačí malá jiskra, aby došlo ke střetu.

Tvrdíte, že šťastné manželství je blud. Proč?

Štěstí je výjimečný stav. Už Plzák říkal, že šťastný může být jen idiot. Smyslem manželství není, aby vás někdo dělal šťastnou, smyslem je osobnostní růst, vzájemné poznání se se všemi klady i zápory a vzájemné porozumění. Mnoho pohádek končí slovy "...a žili spolu šťastně až do smrti". Už se tam nepíše, že přišly problémy a trápení. I díky těmto pohádkám máme falešná očekávání. Manželství má být uspořádané, pak může být i spokojené.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ