Facebook pro mladší 13 let budí emoce. Může je skutečně zkazit?

7. 6. 2012 18:05
Kdy je ideální věk, kdy by měly děti začít pracovat s internetem?
Kdy je ideální věk, kdy by měly děti začít pracovat s internetem?

Facebook uvažuje o vytvoření aplikace pro děti mladší 13 let. Oznámení zakladatele této sociální sítě vzbudilo v zahraničních médiích řadu rozporuplných reakcí. Mají mít malé děti přístup k těmto formám komunikace? Jsou na ně připravené? A co jim hrozí?

Přes 7,5 milionu dětí mladších 13 let, z nichž dvěma třetinám je méně než deset let, vlastní aktivní účet na Facebooku, přestože by podle pravidel neměly mít k této aplikaci přístup. Vyplývá to z údajů London School of Economics, podle kterých děti bez výčitek uvedou při registraci špatné datum narození. Ve většině případů je k porušení pravidel navedou sami rodiče.

"Znervózňuje mě, že se najdou rodiny, kde se děti od svých rodičů učí lhát," napsala ve svém blogu na serveru HuffingtonPost Gwen O´Keeffeová, jedna z největších kritiček zpřístupnění Facebooku dětem. Podle ní se totiž děti musejí naučit vnímat zákazy a restrikce, dokázat se s nimi vyrovnat a chovat se podle nich.

Napiš mi to na Facebook

Podle jiných hlasů nejsou děti mladší 13 let připraveny na tento způsob komunikace - neumějí rozlišit, co je vhodné zveřejnit, nechápou problémy spojené s narušením soukromí, mohou se stát obětí kyberšikany či zanedbávat spánek. "Navíc se v určité fázi vývoje vyhnou budování reálných vztahů a jejich sociální komunikace se přesune do virtuálního světa," upozorňují odborníci ze společnosti American Academy of Pediatrics v časopisu Time.

Jejich názor podporuje i studie s názvem Alone Together, z jejíž výsledků vyplývá, že děti komunikující na internetu neumějí ukončit konverzaci a raději řeší nepříjemné věci přes internet.

Moderní výchova

Podle zakladatele této sítě Marka Zuckenberga je ale třeba "začít s výchovou dětí ve vztahu k Facebooku co možná nejdříve", aby si osvojily pravidla a bezpečné chování na internetu. Kritici však Zuckenberga obviňují z toho, že si tímto krokem chce zajistit uživatele, kteří budou jeho služby vyhledávat od dětství po celý život.

Jak ovšem uvádí deník Wall Street Journal, Facebook patří k moderní době a může se z něj stát účinná výchovná metoda. Rodiče by například mohli filtrovat kamarády svých ratolestí. "Facebook udržuje kontakt s rodinou, rozvíjí práci na internetu a schopnost dětí orientovat se v moderních technologiích," tvrdí Tony Bradley, jehož syn má svůj účet od 9 let. Podle otcova vyjádření má chlapec v seznamu maximálně 10 přátel.

Nová pravidla pro "dětský" Facebook jsou ale podle odborníků na sociální komunikaci nutností. Na malé děti by neměla působit cílena komerční reklama a provozovatelé stránek by o nich neměli skladovat informace. Mnoho dotázaných amerických rodičů však s tímto krokem nesouhlasí z prozaičtějšího důvodu - bojí se o narušení vlastního soukromí jejich nezletilými dětmi.

Další čtení

Putin vyhlásil velikonoční příměří. Nabídl třicet hodin namísto třiceti dnů

Zahraničí
20. 4. 2025

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Domácí
20. 4. 2025

V Luhačovicích bude gastronomický festival Chutě Zlínského kraje

Domácí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ