Když Italka Sophia Luvaraová cestovala v roce 2009 po Číně, zaujalo ji, kolik mužů z tamní homosexuální komunity se s ní chce vyfotit, aby snímek mohli ukázat svým rodičům a předstírat, že je jejich přítelkyně. O vztazích mezi rodiči a dětmi, které mají odlišnou sexuální orientaci, a fingovaných manželstvích v asijské zemi následně natočila dokument Moje teplá čínská svatba, který představila v Praze na festivalu o lidských právech Jeden svět.
"Přišlo mi to jako dobré téma a začala jsem ho zkoumat. Zašla jsem také na pár akcí, kde se gayové a lesbičky scházejí, dávají se dohromady a domlouvají falešná manželství. Všechno to tehdy začalo ze zvědavosti," řekla Luvaraová.
Opravdový výzkum tématu pro její dokument začal v roce 2011 a film vznikl až za čtyři roky, uvedla Italka. "Nejtěžší bylo najít hlavní protagonisty. To nám trvalo dva roky. Nejdříve jsme začali s nevládními organizacemi, lidmi, kteří se pohybují v LGBT komunitě, začali jsme chodit do klubů, hledat na internetu, dávat si inzeráty," vypráví mladá italská filmařka.
Homosexuálům v Číně je podle ní povoleno dělat si téměř, co chtějí. "Samozřejmě ale nemůžete vyjít do ulic, protestovat a žádat nějaká práva," říká s tím, že jde o svobodu často relativní. Z neznámých důvodů se totiž například stane, že zavřou gay klub či v kině, kde se měl zrovna promítat film s homosexuální tématikou, najednou nefunguje elektřina.
Postupně se jí podařilo seznámit se s celou homosexuální komunitou v Šanghaji a tehdy přes přátele přátel narazila na jednoho z hlavních hrdinů dokumentu, architekta Andyho. Druhou protagonistku, charismatickou Cherry, objevili náhodou před jedním klubem. "Vzala nás na venkov, kde žijí její rodiče a to bylo neuvěřitelné. Tam vidíte ty rozdíly a začnete chápat, proč si navzájem nedokážou porozumět," říká Italka.
Dodává, že rodiče o Cherryině orientaci věděli, když byla mladší, vyhodili ji ze školy, protože měla vztah s jinou dívkou, snažili se si to ale nepřipouštět. "Naprosto nerozuměli tomu, co to znamená být lesbička. Mysleli si, že je jen hloupá, že to hraje, že je prostě rebelka," popisuje filmařka. Hlavní pro ně bylo, aby vedla tradiční rodinný život s manželem a dítětem. A protože ona i Andy cítili silnou vnitřní povinnost poslechnout své rodiče, dostali se až k trhu s fiktivními manželstvími a nelegálními adopcemi.
"Celý trh s falešnými manželstvími je neskutečně propracovaný. Existují různé platformy na internetu, ale i opravdová setkání, která jsou velmi pragmatická. Gayové a lesbičky si navzájem říkají, co hledají, zda chtějí dítě, mluví o penězích a jsou ve svých požadavcích velmi konkrétní," říká italská filmařka s tím, že děti pak většinou mají díky umělému oplodnění.
Často spolu ale následně manželé ani nežijí. I když jsou určité výjimky. "Potkala jsem dva páry. Čtyři lidé spolu žili dohromady v jednom bytě, dva homosexuálové a dvě lesbičky a dva z nich byli fingovaní manželé a zrovna čekali prostřednictvím umělého oplodnění dítě," popisuje Luvaraová. "Je to neuvěřitelné, ale když s nimi mluvíte, tak zjišťujete, že to dává smysl. Že chtěli dítě, že budou dobrými rodiči, i když se nemilují a že jsou dobrými přáteli," dodává.
Cherry je takto vdaná za homosexuála již asi tři roky, nicméně nemají dítě, což byl pro rodinu velký problém. "Zjišťovala, jak to řešit, nechtěla být těhotná, tak šli na černý trh, kde by si dítě mohli koupit, což je celkem obvyklé. Nakonec se ale rozhodla, že do toho nepůjde a rodiče to postupně začínají akceptovat," říká filmařka s tím, že Cherry má nyní přítelkyni a před pár měsíci spolu začaly bydlet. Její manžel žije v jiné provincii a vidí se tak jednou ročně.
Andy si manželku stále ještě hledá, trvá to již dlouhé měsíce a otec na něj stále tlačí, popisuje Luvaraová. Rozhodl se proto, že se v mezičase podívá po dítěti, protože jeho rodiče chtějí vnouče. "Nyní to vypadá na Spojené státy. Chtěl by dítě prostřednictvím náhradní matky. Když zaplatíte, koupíte si vajíčko, seženete matku, v USA je to legální," dodává.
Praxe organizování falešných svateb je podle ní v Číně velmi rozšířená a setkání gayů a lesbiček, kde se manželství domlouvají, neustále přibývá. Vzhledem k citlivosti celého tématu se snažili v Číně natáčet velmi opatrně, nesetkali se ale s žádnými problémy.
"Tento film má několik vrstev. Nejdříve šlo o to prozkoumat vztahy mezi rodiči a dětmi, to je univerzální téma. Pak tam jsou ale další jako homosexualita v Číně, černý trh s dětmi," říká italská filmařka. "Nechci říkat, co je morálně správné či špatné. Není tam jeden jasný vzkaz. Je to o mladých lidech, kteří jen chtějí mít lásku svých rodičů, chtějí je potěšit a udělat vše pro to, aby na ně byli hrdí," uzavírá.