Zapomeňte na mixéry. Stále více amerických párů se předtím, než si řeknou své ano, obrací na internet, kde místo o svatební dary žádají rodinu a přátele o příspěvek na svatební cestu, píše agentura AP.
Internetové stránky jako Honeyfund, GoFundMe a Honeymoon Wishes umožní snadno získat peníze na líbánky. Stránky si sice účtují poplatek za své služby, až deset procent z vybrané částky, bez ohledu na tento poplatek jsou však lidé stále více nakloněni nápadu požádat o peníze na líbánky, protože se většinou berou po delší známosti a mají již opékače topinek, ručníky a další věci, které jsou obvyklými položkami seznamu svatebních darů. A je to také možná zdvořilejší způsob jak naznačit hostům, že dáváte přednost penězům, aniž by to porušilo svatební etiketu.
"Nepovažovala jsem za správné říct 'Hele, dejte mi peníze'," říká Nicole DePintová, která na líbánky s manželem Anthonym na Islandu získala na stránkách GoFundMe 2900 dolarů (téměř 70 tisíc Kč). DePintovi rovněž využili líbánky při organizování své říjnové svatební párty a požádali svých 100 hostů, aby hlasovali, kam mají jet, jestli do Řecka, na Island nebo do Japonska.
Většina hostů dala manželům obálky naplněné hotovostí na svatbě, ale 14 finančních darů na stránkách GoFundMe bylo dost na to, aby si mohli zaplatit hotel a prosincový let na Island, i když 230 dolarů zaplatili na poplatcích GoFundMe. Pár měl také svatební seznam s dary v obchodním domě Target, tam toho ale nebylo moc, protože spolu žili již tři roky. "Za tu dobu jsem již koupili spoustu hrnců, talířů, ručníků, dekorativních polštářů a povlečení," napsal pár ve vzkazu na GoFundMe.
Obliba stránek, které umožňují manželům získat peníze na líbánky, v poslední době prudce stoupá. Uživatelé stránek Honeyfund například loni vybrali prostřednictvím těchto stránek 90 milionů dolarů (2,2 miliardy Kč). To bylo o 50 procent více než o rok dříve, uvedla spoluzakladatelka a generální ředitelka Sara Margulisová.
Požádat o peněžní dar v pozvánce na svatbu je faux pas, říká Kristen Maxwell Cooperová ze stránek The Knot, které se zaměřují na plánování svateb. Ale poslat odkaz na stránky s finančními příspěvky na líbánky funguje, protože páry mohou přesně hostům vysvětlit, na co peníze použijí, dodává.
Americké páry mají několik možností, kam se obrátit. Stránky GoFundMe se zabývají tzv. crowdfundingem, kdy větší počet jednotlivců přispívá menším obnosem k cílové částce na určitý projekt. Jsou oblíbené pro jiné kampaně na získání peněz, jako vybírání peněz pro lékařské pohotovosti nebo zaplacení operace domácího mazlíčka. Stránky však mají i svoji sekci svatby a líbánky, kde uživatelé za šest let fungování stránek vybrali čtyři miliony dolarů, říká mediální ředitelka Kelsea Littlová. To je však jen zlomek z částky dvě miliardy dolarů, kterou vybraly stránky na všech kampaních. Kampaň na GoFundMe může vidět každý, avšak peníze obvykle posílají jen přátele a rodina a ne lidé zvenku, dodává Littlová.
Naopak Honeyfund je mnohem více zaměřen na vybírání peněz na líbánky. Pár zde může přesně uvést, na co peníze potřebuje, jako na hotel, masáže, pronájem auta či výlety.
Novému trendu se také rychle přizpůsobují velké rezorty nebo provozovatelé okružních plaveb, které nabízejí přímo možnost zaregistrovat své přání na jejich stránkách. Provozovatel výletních plaveb Carnival Cruise Line například umožňuje, že páry mohou požádat svatební hosty, aby jim zaplatili výlety, kurzy potápění nebo jízdu na koni po pláži. Peníze jdou rovnou Carnivalu a páry využijí dárek při plavbě, dodává ředitelka pro rozvoj obchodu Honeymoon Wishes Nancy Williamsová. "V současnosti je to společensky přijatelné," dodává.