Muž má 150 dětí, jejich matky přitom nikdy ani neviděl

6. 9. 2011 13:26
Díky chybějícím zákonům v oblasti reprodukční medicíny vznikají obrovské rodiny.
Díky chybějícím zákonům v oblasti reprodukční medicíny vznikají obrovské rodiny.

Představte si, že máte více než sto sourozenců. Neuvěřitelné? Pro mnoho Američanů, kteří přišli na svět díky dárcům spermií, je to skutečnost. Přestože to vypadá, že desítky bratrů a sester komplikují zejména pořádání rodinných oslav, podle odborníků s sebou tato situace nese daleko vážnější rizika.

Zprvu to byla jen zvědavost, zda její sedmiletý syn nemá někde ve Spojených státech nevlastní sourozence. Potomek Cynthie Dailyové se totiž narodil díky spermii od anonymního dárce. Nakonec se ale ukázalo, že po Americe běhá více než 150 lidí se stejnými geny, jaké má její syn.

Kolik mám vlastně dětí?

K tomuto poznání Dailyovou přivedl internetový portál Donor Sibling Registry, který propojuje lidi, kteří přišli na svět díky dárcovství spermií. Místo jména svého otce totiž drtivá většina z nich zná pouze identifikační kód, pod kterým je jejich rodič veden na reprodukční klinice. 

Vzhledem k tomu, že ve Spojených státech neexistuje předpis, který by omezoval, kolik dětí může jeden dárce "zplodit", může se stát i situace, že se rodina jednoho člověka rozroste do obřích rozměrů. "Když jsem se ptal, kolik dětí může nakonec nosit mou genetickou informaci, nikdo mi nedokázal odpovědět," potvrzuje dárce z Texasu, který si podle New York Times přál zůstat v anonymitě.

Špatné geny a incest

V některých případech není ani možné vyfotografovat všechny sourozence najednou.Odborníci na tuto problematiku proto volají po vzniku nové legislativní úpravy, která by jasně stanovila pravidla pro reprodukční medicínu po vzoru Evropy. Ve většině států starého kontinentu včetně Česka je počet dětí od jednoho dárce sledován a omezen. Nejenže se snadněji šíří genetické a vzácné choroby, ale nevlastní sourozenci, kteří o sobě ani nevědí, totiž žijí většinou ve stejné oblasti a může se stát, že dojde k incestu.

"Toho jsem se hrozně bála. Dcera je ve věku, kdy se začíná o spolužáky zajímat, a já ani nevím, zda není někdo z nich stejné krve," vysvětluje čtyřicetiletá matka důvod, proč nechala dceru na serveru zaregistrovat.

Rodina na prvním místě

Podle prezidentky Barnard College a autorky knih z oblasti umělého oplodnění Debory L. Sparové je navíc podobné chování klinik neetické. "V dnešní době vám obchodník neprodá ani citron, aniž byste věděli, kde byl vypěstován a z jaké odrůdy pochází. V oblasti umělého oplodnění ale takové informace k dispozici nejsou," dodává Sparová. Tvrdí totiž, že znát genetickou a zdravotní historii obou rodičů je právo všech dětí.

Navíc v dnešním světě existuje mnoho rodičů, kteří svým dětem nechtějí prozradit, že neznají jejich biologického otce či matku. Bojí se, že se na ně bude okolí dívat skrz prsty, a nevědí, jak jejich potomci zareagují na to, že mohou mít desítky dalších sourozenců. Podle zakladatelky registru Wendy Kramerové jsou zde ale mnohem důležitější otázky. "Je vůbec možné udržovat kontakt s 50 sourozenci? A co vlastně znamená pro tyto děti pojem rodina?"

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ