Pověry o tom, že nejrizikovějším obdobím pro manželství je jeho sedmý rok, neplatí. Nejvíce manželství se totiž v České republice rozvede po patnácti a více letech trvání. Podle odborníků za tím často stojí snaha čtyřicátníků začít nový život, ale také nevěra.
Podle informaci Českého statistického úřadu se každý rok rozvede okolo 30 tisíc manželství. "Nejbezpečnější" jsou přitom manželství trvající do jednoho roku. Počet rozvodů se zde totiž pohybuje v řádu stovek. Nejvíce párů, více než 43 procent, se v posledních pěti letech rozvádí po 15 a více letech manželství.
"Často se to týká lidí, kteří se na dnešní dobu brali relativně brzy," domnívá se manželský poradce Petr Šmolka z Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy v pražských Modřanech. Rozvádějícím je tak podle něj okolo čtyřicítky, kdy tito lidé začínají bilancovat a říkají si, že mají nejvyšší čas začít nový partnerský život.
Roste počet nevěr
Podle údajů, které už před časem publikoval Český statistický úřad, patří mezi nejčastější důvody rozvodu nevěra. "Druhým nejčetnějším důvodem byl alkoholismus muže či nezájem o rodinu ze strany ženy," konstatovali statistici.
Potvrzují to i zkušenosti manželských poraden. "V souvislosti s rozvojem elektronické telekomunikace výrazně přibyl počet nevěr, které s námi lidé přicházejí řešit," řekl Smolka. Manželé také podle něj často mají problém spolu komunikovat, a buď se často hádají, nebo spolu vůbec nemluví. Mnoha párům při odhalení nevěry přitom často stačí si popovídat, vyjasnit si vztahy. "U zdánlivě fatálních nevěr, kdy hrozí rozpad manželství, je dobré domluvit se s těmi partnery, aby si dali jakýsi ‚rozvod na zkoušku'," konstatuje Smolka. Manželé si upraví vztahy, jako kdyby byli rozvedení, dohodnou se, jak se budou stýkat s dětmi, platí si všechno sami za sebe. "On pak leckdo vystřízliví, když si to vyzkouší na vlastní kůži," míní Smolka.
Pokud lidé spolu nekomunikují, tak podle něj často pomůže, když se více zaměří na své koníčky a přátele. "Když spolu manželé stráví v průměru 60 hodin denního vztahu týdně, tak naplnit to konverzací je v tomto případě dost náročné," konstatoval Smolka. Když si tak lidé popovídají s někým jiným, tak se o něco zlepší i komunikace doma.