Registrované partnerství za prvních deset let platnosti zákona uzavřelo 2322 párů. O svazek stáli více gayové než lesby. Rozhodlo se pro něj 1525 mužských a 797 ženských dvojic. Soužití zatím ukončilo přes 300 párů. Vyplývá to ze statistiky, kterou z údajů matrik zaznamenává aktivista Milda Šlehofer. Oficiální statistika se nevede. Partnerství je možné v Česku uzavírat od července 2006. Zájem o oficiální svazek roste.
"První pololetí 2016 lze bezesporu označit za rekordní. Letos se zaregistrovalo už 148 párů - 86 mužských a 62 ženských. Došlo i k meziročnímu nárůstu o 36 registrací navíc," uvedl Šlehofer.
Vůbec nejvíc dvojic se nechalo zaregistrovat hned po uzákonění možnosti ve druhém pololetí roku 2006. Bylo jich dokonce 235. Podle Šlehofera se totiž nechali registrovat lidé, kteří na tuto šanci čekali roky. Od roku 2007 už jsou pak počty ustálené, uvedl aktivista. Podle statistik bývá zájem v prvním pololetí slabší, víc dvojic zamíří na matriku až ve druhém pololetí. Dosavadním nejlepším prvním půlrokem bylo období od ledna do června 2016 se 116 uzavřenými partnerstvími. Nejlepší druhý půlrok nastal v roce 2007, kdy svazek uzavřelo 143 párů.
O možnost uzavírat oficiální svazek usilovaly organizace homosexuálů od 90. let. Povedlo se to až na několikátý pokus, a to přes veto tehdejšího prezidenta Václava Klause. Norma zaručuje partnerům třeba nárok na informace o zdravotním stavu protějšku či možnost dědit po sobě. Ukládá jim vyživovací povinnost. Zatímco svobodný děti adoptovat mohl, registrovanému to norma zakazovala. Ústavní soud toto ustanovení před nedávnem zrušil.
Sněmovna před týdnem debatovala o poslanecké novele, podle níž by si registrovaný partner mohl osvojit potomka svého protějšku. Oficiálně totiž děti z takzvaných duhových rodin mohou mít jen jednoho rodiče. Pozornost na sebe při diskusi o novele strhla poslankyně ČSSD Pavlína Nytrová, která prohlásila, že homosexuálové se budou snažit legalizovat sex s dětmi, jsou většinou promiskuitní, mají nadprůměrný sklon k alkoholu a je u nich vyšší míra duševních poruch.
Šéf strany a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ji vyzval, aby se za své "nemístné a urážlivé výroky" omluvila. Pokud by prý pokračovala v podobných argumentech, nebude za stranu už kandidovat. Poslankyně uvedla, že se neomluví a že kandidovat už nechce. Ke složení poslaneckého mandátu ji nyní vyzvala její domovská stranická organizace z Frýdku-Místku.