Na americké univerzitě mají automat, ve kterém si mohou studenti koupit místo čokoládových tyčinek kondomy, pilulku poslední záchrany a těhotenské testy. Univerzita se k tomuto kroku rozhodla po průzkumu mezi studenty, ve kterém se mladí lidé vyjadřovali, co jim v kampusu nejvíce chybí.
Vysokoškolští studenti na Pensylvánské univerzitě ve Spojených státech se nemusejí ráno po nechráněném sexu vydat do lékárny pro pilulku proti početí. Stačí jim zajít do hlavní univerzitní haly, kde se tyto léky prodávají v automatu hned vedle nápojů a balených baget. Informuje o tom televizní stanice CBS.
"Automat poskytuje více soukromí než přímý prodej, lidé se nestydí přijít pro pomoc," uvádí ve vysílání viceprezident pro studentské záležitosti Roger Serr. Vedení univerzity se k tomuto kroku rozhodlo poté, co se v průzkumu 85 procent studentů vyjádřilo, že by podobnou možnost v univerzitním areálu uvítali.
Studentky si zde mohou koupit jedno balení léku zabraňujícího nechtěnému početí za 25 dolarů, což je cena nižší než v lékárně. Ročně si odtud odnesou mezi 350 až 400 baleními. Kromě pilulky poslední záchrany si zde mohou zakoupit také kondomy a těhotenské testy.
Někteří odborníci však před tímto trendem varují - dostupnost těchto léků zvyšuje u dívek pocit, že jde o běžně užívaný prášek, a snižuje to jejich disciplinovanost a zodpovědnost. Podle gynekologů si navíc může žena koupit v automatu nepřeberné množství léku a vzít si jich více v jeden den.
Jak je to s "nouzovou antikoncepcí" v Česku: |
V Česku probíhala odborná diskuse na toto téma na konci minulého roku, kdy Státní ústav pro kontrolu léčiv od listopadu zařadil "pilulku poslední záchrany" na seznam volně prodejných medikamentů. V praxi si tak může dívka starší 16 let koupit lék bez lékařského předpisu v lékárně. Ve Spojených státech je situace obdobná. Jediný rozdíl je ve věkové hranici - v USA lze koupit pilulku od 17 let věku. Pokud by stejnou pomoc potřebovala mladší dívka, musí navštívit svého gynekologa, který o vhodnosti užití léku rozhodne. |