Dítě, které propláče celou noc, je noční můra snad všech matek. Podle amerických psychologů je přitom pravděpodobné, že problémy se spánkem často vyvolávají sami rodiče. Sklony k depresím či přehnaná obava o pohodlí miminek totiž mohou významně ovlivňovat způsob, jakým se rodiče o své ratolesti starají.
"Studie ukazuje, jak se deprese a špatné nálady projevují na rodičovství a jak se rodičovská péče projevuje na nočním spánku dětí," říká vedoucí projektu Douglas M. Teti z Pensylvánské univerzity. Spolu se svými kolegy tvrdí, že pokud se rodiče necítí v klidu a pohodě, projevuje se to i na jejich dětech.
Ve studii uveřejněné v odborném časopisu Child Development se ukázalo, že matky, které se mimořádně obávají o to, aby jejich miminko nemělo hlad, žízeň či špatné sny, je mnohem častěji berou v noci do náručí a chovají. Reagují také na zvuky z dětského pokoje, které reakci nevyžadují, a děti během noci kontrolují až dvakrát častěji v porovnání s ostatními ženami.
Matky s depresemi často chovají své malé ratolesti jen proto, aby se jim psychicky udělalo lépe. Podle Tetiho představuje přerušovaný spánek mimořádné zdravotní riziko: "Může to způsobit komplikace při vývoji či problémy s chováním," varuje.
Na studii se však lze dívat také z druhé strany - je totiž možné, že je to právě dětský noční pláč, který u matek vyvolává obavy a způsobuje u nich deprese.