Dnešní nastávající matky stráví na porodním sále o dvě hodiny déle než ženy před 50 lety. Poukazuje na to americká studie, která porovnávala situaci z padesátých a šedesátých let se současností. Podle odborníků to mohou způsobovat léky, které lékaři rodičkám podávají, ale také prostý fakt, že dnešní ženy potřebují jednoduše více času.
Americká organizace National Institutes of Health každým rokem analyzuje data ze všech porodnic, které spadají do její působnosti. Poté, co otevřela brány svého archivu a rozhodla se srovnat současné rodičky s jejich babičkami a prababičkami, se ukázalo, že porod se za posledních 50 let výrazně změnil.
Léky proti času
Do studie bylo zahrnuto 98 tisíc žen, které rodily v letech 2002 až 2008, a 39 tisíc žen z let 1959 až 1966. Srovnávané matky musely přivádět na svět jednoho potomka a jejich porod musel být spontánní.
Porod v proměnách času: |
Jednu z klíčových změn v porodnictví představuje císařský řez. Zmínky o něm jsou již v římském právu, podle kterého nesměla být žena pohřbena s plodem v těle. První ženy, které tento zákrok přežily, byly v 16. století. Další zlom přišel s objevem antibiotik a zásad antisepse. Od osmdesátých let se výrazně změnily i zobrazovací metody, které slouží pro kontrolu plodu ještě před porodem. |
Zřejmě nejzásadnější rozdíl spatřili statistici v tom, že rodičky tráví na porodním sále v průměru o dvě hodiny déle. U prvorodiček se rozdíl v délce porodu ještě o další půlhodinu zvětšuje. Podle vyjádření autorky analýzy Katherine Laughonové na serveru msnbc.com důvody prodloužení doby porodu mohou být různé a lékaři by se na ně měli více zaměřit.
"Zřejmě za to mohou také uklidňující léky, které jsou ženám často podávány. Po jejich aplikaci se totiž porod prodlužuje až o 90 minut," tvrdí Laughonová. V současnosti dostane epidural neboli lék proti bolesti každá druhá žena, v minulosti tuto výsadu měly jen zhruba čtyři procenta sledovaných rodiček. Porodníci také častěji využívají oxytocinu, který podporuje kontrakce. Zkušenosti s ním má v současné době jedna třetina matek, zatímco v minulosti to bylo pouze 12 procent.
Moderní žena si dává na čas
Vliv může mít i zvyšující se věk matek, lepší nemocniční péče, složitější administrativa či další demografické ukazatele. Za posledních padesát let se navíc až čtyřikrát znásobil počet císařských řezů. Jak informuje Ústav pro zdravotní informace a statistiky, jen v Česku se takto narodí každé čtvrté dítě.
"Nakonec to ale může znamenat, že ženy jednoduše potřebují na porod více času, než tomu bylo dříve," shrnuje americké závěry Laughonová. Porovnat současnou praxi s historií je důležité i z praktického hlediska. Mnohá doporučení, kterými se lékaři řídí, jsou desítky let stará a mohou být zavádějící. Podle odborníků se sice lékaři v praxi přizpůsobí rychle se měnícím podmínkám, ale následovat by je měly i platné předpisy.