Z letní chřipky může být mnohem vážnější nemoc, varují lékaři

Zdraví
29. 8. 2011 17:00
Chřipka může zaútočit i v létě, ale od zimní varianty se liší.
Chřipka může zaútočit i v létě, ale od zimní varianty se liší.

Také v létě mohou lidi potrápit chřipkové obtíže, jako jsou horečka a bolesti celého těla. Letní chřipku na rozdíl od sezonní nezpůsobují chřipkové viry a nevznikají epidemie. Obtíže obvykle pominou po několika dnech klidu na lůžku. Jako chřipka ale mohou začínat i nebezpečné nemoci, jako jsou klíšťový zánět mozku nebo toxoplazmóza.

"Jelikož se jako chřipka mohou projevovat i velmi nebezpečné nemoci, je opatrnost na místě. Při jakékoli pochybnosti, zejména pokud je průběh onemocnění prudký a od začátku závažný, neodkládejte návštěvu lékaře," radí lékaři. Z původního lehkého nachlazení se může vyvinout zánět průdušek nebo zánět plic. Proto je lepší zajít se všemi podezřelými příznaky k lékaři, aby léčba mohla být zahájena včas.

Závažný průběh bývá spojen s horečkou nad 39 stupňů Celsia, silnými neobvyklými bolestmi hlavy, někdy zvracením, křečemi a poruchami vědomí. Letní chřipka se od klasické liší také v některých projevech. Častěji se objevuje rýma a záněty spojivek. Bolesti svalů a celková únava bývají slabší než u sezonní chřipky. V případě streptokokového onemocnění se objevují bolesti v krku a ztížené polykání. Navíc může být rýma a kašel. Letní chřipky nemívají komplikace.

Virus sezonní chřipky způsobuje na severní polokouli epidemie od prosince do února. V létě sice v ovzduší tyto viry také kolují, epidemii ale vyvolat nedokážou. Nejnovější dostupná data za 31. týden uvádějí v Česku na 100 tisíc obyvatel 354 viróz a šest chřipek.

Variantou letní chřipky je chřipka střevní. Léčí se také klidem na lůžku. Zásadní je dostatek tekutin a dieta, doporučují se rýže, mrkev a suchary, případně se podává živočišné uhlí.

Proč zrovna chřipka?

Typicky česky znějící slovo chřipka má zřejmě původ ve staročeském chřípěti, které označovalo chraptění nebo sípání. Ruská podoba základu chrip byla v 18. století přejata do francouzštiny a němčiny. Vzniklo označení grippe. Odtud se slovo vrátilo do ruštiny a polštiny. Ve většině ostatních evropských jazyků je chřipka označována jako influenza. Název vychází z latinského označení influere - vtékat, vlévat se, což naznačuje jakoby rozlévající se epidemii.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

ilustrační foto

Nadstandardy ve zdravotnictví nebudou. Poslanci se bojí zpoplatnění péče

Zdraví
23. 4. 2025
ilustrační foto

Půlka cyklistů, co loni zemřeli, neměla helmu. Není povinná, ale policie varuje

Zdraví
22. 4. 2025

Plastických operací přibývá hlavně mezi ženami 40 plus, říká expert

Zdraví
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ