Názor vědkyně
Zdraví lidé ani nemusejí vědět, že nebezpečnou kvasinku přenášejí
11.04.2019 06:00
V posledních letech vědce a lékaře po celém světě čím dál více straší šíření nebezpečných nových druhů bakterií a kvasinek, které jsou velmi odolné a mohou způsobit pacientovi smrt. Jedna z nich - kvasinka candida auris je odolná vůči všem dostupným lékům a daří se jí i v nepříznivých podmínkách. Co si o nebezpečných kvasinkách myslí profesorka a imunoložka Zuzana Bílková z pardubické univerzity? Rozhovor poskytla serveru Aktuálně.cz.
Pro pacienty s oslabenou imunitou může být candida auris, kterou poprvé objevili v roce 2009 v Japonsku, smrtelná. "Šíří ji lidé, kteří ani nevědí, že jsou nositeli. Dnes se hodně cestuje, a tato kvasinka se tak dostane kamkoliv. Šířit se bude hlavně v nemocnicích. Zdraví lidé nebo pacienti se silnou imunitou ani nemusejí mít příznaky a nemusejí vůbec vědět, že jsou přenašeči," objasňuje Bílková.
Candida auris je podle imunoložky nebezpečná hlavně proto, že je extrémně odolná. "Daří se jí přežívat i v prostředí, ve kterém ostatní mikroorganismy nepřežijí. Kvasinky obecně tuto schopnost mají, na rozdíl třeba od virů. Zapouzdří se, a když se naskytne příležitost, zase vyklíčí a množí se. Proto se tak těžko likvidují," tvrdí.
I přes velké nebezpečí, které pro lidstvo nové, silně rezistentní bakterie a kvasinky představují, však Bílková uklidňuje: "Když lékaři zjistí, že jde o takto rezistentní druh, nasadí kombinaci léků - například několika antibiotik nebo u kvasinkových infekcí několika antimykotik. Pak už záleží na stavu pacienta. Ani u superrezistentních bakterií, o kterých se tak často mluví, nebývá úmrtnost stoprocentní."
Hlavní problém v boji proti těmto druhům tkví tedy spíše v samotné léčbě, kterou nemusí každý přežít. "Dají se třeba porazit kombinací některých antibiotik, která se nechávají působit mnohem déle. Problém je, že to pacienti oslabení nějakou nemocí nebo invazivní léčbou nemusejí vydržet. Nejde o to, že by nešlo zabít bakterii. Organismus napadeného člověka ale pak musí ty zahubené bakterie zlikvidovat a pacient, který to nezvládne, většinou zemře na selhání orgánů," vysvětluje profesorka.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.