AIDS. Bomba, která stále tiká. Nakažených přibývá
07.08.2010 08:36 Původní zpráva
Na východ od našich hranic raketově roste počet HIV pozitivních. Přesto se u nás AIDS nebojíme a děláme, jako by se nás tato nemoc netýkala.
Podle oficiálních statistik bylo ke konci června v Česku registrováno 1442 HIV pozitivních. Skutečná čísla jsou ale několikanásobně vyšší. Podle odhadů jich u nás může žít zhruba až deset tisíc, ale i více.
"Ve srovnatelně velkém Portugalsku je například oficiálně registrovaných třicet tisíc," upozorňuje Miroslav Hlavatý, ředitel Domu světla, který provozuje Česká společnost AIDS pomoc. Podle něj jsou u nás stále silně zakořeněné nebezpečné mýty. Například že se nemoc týká pouze "divných" homosexuálů, prostitutek a narkomanů. "Normální" většina si tak myslí, že se nemůže nakazit. To je ale omyl. HIV pozitivním se může stát každý, kdo někdy měl nechráněný pohlavní styk, bez ohledu na to, zda vaginální, anální nebo orální, případně si půjčil injekční stříkačku při užívání drog.
ČTĚTE TAKÉ: V Česku přibývá HIV pozitivních rychleji než loni
Podzemní epidemie
Jen pár stovek kilometrů od našich hranic tiká časovaná bomba. Ve východní Evropě narůstá počet HIV pozitivních nejrychleji na světě. Mezi lety 2003 a 2008 se počet nemocných zdvojnásobil, přitom pouze necelá čtvrtina z nich dostává potřebnou léčbu.
Na světě nyní žije 33,4 milionu HIV pozitivních, z toho dvě třetiny v zemích subsaharské Afriky. Nejvíce nových případů se však objevuje právě ve východní Evropě a Střední Asii. Na vině je nízká informovanost, ale také sociální stigma, které nemocné provází. Ti se stahují do ústraní a virus šíří dál. Odborníci proto hovoří o "podzemní epidemii".
Překvapivě také narůstá počet HIV pozitivních mezi lidmi okolo padesátky a staršími.
Stále dokonalejší a účinnější léky vedou k tomu, že strach z AIDS mizí. Přitom nemoc jde poměrně dobře léčit, ale stále ji není možné vyléčit. Na AIDS se umírá i ve vyspělých zemích, kde mají pacienti přístup k léčbě. U infekce virem HIV je naprosto rozhodující zahájit léčbu včas. Jen tak je možné nemocným prodloužit život.
Na test nejdu, stydím se
V České republice není testování na přítomnost HIV v krvi povinné. Plošně se provádí pouze screening těhotných žen kvůli riziku přenosu nákazy na plod. Někdy se test na HIV provádí v rámci předoperačních vyšetření, ale není to automatické, záleží na požadavcích lékařů. Vyšetření na HIV může provést každý praktický lékař, stačí k tomu odběr krve. Anonymní test obvykle není hrazený zdravotními pojišťovnami a vyjde na 300-1000 korun.
Věda jde dopředu, ale...
Podle optimistických odhadů bude trvat nejméně deset let, než se podaří vyvinout účinnou vakcínu, i když se na ní usilovně pracuje a první dílčí úspěchy jsou na světě.
Více o AIDS a viru HIV, metodách prevence a léčby, se dočtete v nejnovějším vydání časopisu Instinkt.
Foto: www.profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.