Děti mají zuby v katastrofálním stavu. Co je špatně?

Zdraví
1. 1. 2013 06:44
Za zhoršení dětského chrupu nemohou jen rodiče, ale také zrušení povinných školních preventivních prohlídek.
Za zhoršení dětského chrupu nemohou jen rodiče, ale také zrušení povinných školních preventivních prohlídek.

Každé druhé dítě předškolního věku má neošetřený zubní kaz. Cílem Světové zdravotnické organizace je přitom 90 procent dětí bez jediné plomby. Proč jsou zuby českých dětí v tak katastrofálním stavu? Chybí preventivní programy, děti dostávají příliš cukrů a rodiče si čistí zuby sami, když děti spí, shodují se odborníci.

Polovina dětí předškolního věku potřebuje akutní zubařské ošetření, zjistil průzkum občanského sdružení Nechci kazy. Ve skutečnosti je stav dětského chrupu ještě horší. "Kaz jsme do našich statistik zaznamenali až v případě, kdy už došlo k prolomení skloviny, tedy lidově řečeno byla v zubu díra. Počáteční kazy jsme nedetekovali, takže v reálu těch zkažených zubů bude ještě více," obává se Lukáš Kaloš, jeden ze zakladatelů sdružení.

Mobilní ordinaci, ve které se prohlídky konaly, navštívilo na 2,5 tisíce dětí. Nejzdravější chrup měly děti ve Slavkově u Brna a v Děčíně, nejhorší v Hanušovicích na Olomoucku a v Ostravě. "Celorepublikově je jednoznačně nejlepší Praha, konkrétně Praha 6, to jsou nejkrásnější zuby," tvrdí Kaloš. Důvod je podle něj třeba hledat v sociálním postavení rodin, se kterým  souvisí informovanost rodičů a odborná péče, kterou chrupu svých dětí dopřejí.

A právě nedostatečně poučení rodiče jsou jedním z hlavních důvodů alarmujícího stavu dětských zubů. "U prvního syna mě prostě nenapadlo, že bych s ním měla jít k zubaři už s mléčnými zuby. Takže jsme se tam vypravili až v momentě, kdy měl všechny zuby zkažené," vzpomíná Katarína Zborayová, matka dnes devítiletého Martina. Takový postup je však podle odborníků špatný. Ošetření kazů je nepříjemné a může i bolet, a tak u dítěte vzniká strach ze zubaře.

Ještě než zub zabolí

"Ideální je jít k zubaři preventivně, aby se dítě seznámilo s ordinací a zubařem a později se nebálo otevřít pusu. Ale to zubaři nikdo nezaplatí," tvrdí Kaloš. Lékaři jsou totiž placeni podle výkonů, ne podle času. A toho děti potřebují v ordinaci podstatně více než dospělí pacienti.

Čistit si zuby třikrát denně je dnes u dětí téměř nedosažitelný ideál.Zbavit dítěte strachu ze zubařského křesla pomůže i návštěva zubní hygienistky, která mu zároveň ukáže, jak si zuby správně čistit. I tady však hrají roli peníze - práci dentálních hygienistek totiž pojišťovny neproplácejí vůbec. Hodina v ordinaci tak může přijít i na tisíc korun. "Dentální hygienista mimo jiné může pomoci dítě zbavit strachu ze zubařského křesla, protože mu umí takzvaně sáhnout do pusy a ukázat, že návštěva v ordinaci nebolí," tvrdí Jaklová.

Největší chyba, které se rodiče na chrupu svých dětí dopouštějí, je zdánlivě nevinná skutečnost, že si zuby čistí sami, až když děti spí. "Děti jsou pak přesvědčené, že si dospělí zuby nečistí, a kartáček odmítají," shoduje se zubař s viceprezidentkou Asociace dentálních hygienistek Jaklovou. Společné čištění zubů se vyplatilo i Martinově mamince. "Na druhých zubech zatím nemá ani jeden kaz. A navíc když ho vidí čistit si zuby jeho malý bratr, chce si je čistit taky, ani ho nemusím nutit," pochvaluje si.

Pozor ale, v souvislosti se zubní hygienou neplatí, že čím dříve bude dítě samostatné, tím lépe. "Maminky mají často pocit, že jakmile dítě umí vzít kartáček do ruky, znamená to, že si umí vyčistit zuby, což není vůbec pravda," varuje zubní hygienistka Jaklová. "Správné čištění zubů je jemná motorika, pohyby kartáčkem jsou náročné podobně jako psaní, bez dočišťování zubů rodiči nemá dítě šanci své zuby důkladně vyčistit, toho je schopno často až v pubertálním věku, kolem dvanácti let," domnívá se.

Čištění s Krtečkem

Odborníci doporučují udělat z každodenní otravné záležitosti zábavu, dětem péči o chrup zpříjemnit a oživit - třeba tím, že nebudou trvat na čištění zubů v koupelně. "Krásně v tom může pomoci televize. Například já svému synovi pustím Krtečka a mezitím mu v klidu a pořádně vyčistím zuby," přidává vlastní tip dentální hygienistka. Motivovat by se podle ní mělo i informovaností. Dítě musí vědět, proč si má pravidelně a důkladně své zuby čistit, a co se stane, když to bude flinkat.

Rodiče také nic nezkazí tím, když budou děti brát s sebou na své zubní prohlídky. Zabijí tak dvě mouchy jednou ranou - nechají si zkontrolovat své zuby a dítěti dopřejí možnost seznámit se s prostředím ordinace i se zubařem.

Za alarmující stav dětského chrupu nemůžou podle odborníků zdaleka jen rodiče, ale i zrušení školních zubařských prohlídek, které byly za minulého režimu povinné. "Dnes neexistuje žádný státem organizovaný a kontrolovaný preventivní program, který by se zaměřoval na výuku čištění zubů, ta chybí i v osnovách školek," připomíná zubař Kaloš.

Významnou roli hraje samozřejmě i nesprávná výživa. "Dnes se k dětem dostává obrovské množství sladkostí a sladkých nápojů, to v mém dětství nebylo. Rodiče jsou masírováni reklamou, jak jsou například různé zelenino-ovocné nápoje plné vitamínů a prospěšné pro zdraví, jenže ty jsou zároveň také plné cukru," upozorňuje Jaklová.

Podle Kaloše je navíc pro zuby nevhodné, když děti dostávají menší příděly sladkostí v průběhu celého dne, protože tak jsou bakterie, které kazy způsobují, nepřetržitě "vyživovány". "Z tohoto pohledu  je lepší, aby dítě snědlo všechny bonbony naráz," tvrdí zubař.

Další čtení

Plastických operací přibývá hlavně mezi ženami 40 plus, říká expert

Zdraví
18. 4. 2025

Co s nadýmáním, plynatostí, pocitem plnosti či mírnými křečemi v břiše?

Zdraví
17. 4. 2025

Jak překonat strach ze zubaře a pečovat o svůj úsměv

Zdraví
16. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ