Hnědý tuk bojuje se zimou i obezitou, vědci ho pomalu odhalují

Zdraví
20. 9. 2013 16:00
Obézní lidé mají hnědého tuku méně, lékaři se snaží přijít na důvod (ilustrační foto).
Obézní lidé mají hnědého tuku méně, lékaři se snaží přijít na důvod (ilustrační foto).

Hnědý tuk není všeobecně příliš známý, ale jeho role v našem těle je nezastupitelná. Na rozdíl od neoblíbeného bílého tuku zahřívá malé děti a dospělým může překvapivě pomáhat v boji proti diabetu nebo obezitě. Americký výzkum nyní přišel s novou metodou, jak tento prospěšný tuk blíže identifikovat, což by prý mohlo usnadnit boj s obezitou.

Hnědý tuk lidské tělo udržuje v teple a metabolicky aktivní, zatímco ten klasický bílý se nám hromadí za páskem kalhot a způsobuje zdravotní problémy. Vědci z Texaské univerzity nyní na stránkách magazínu Nature Communications přišli s tvrzením, že se jim konečně podařilo na zvířecím vzorku tento tuk úspěšně odhalit. Zmapovat hnědý tuk na molekulární bázi bylo pro vědce doposud prý oříškem.

Texaští vědci zkoumání hnědého tuku posunuli o kus dál."Měření distribuce hnědého tuku je stále technicky velmi náročné. My využíváme sondu z peptidu složeného z několika aminokyselin, která u myší lokalizuje hnědý tuk a my ho pak snímkováním jejich těla vidíme," vysvětluje profesor Mikhail Kolonin z Texaské univerzity. Kolonin a jeho tým vyzkoušel několik kombinací látek, než při jejich nitrožilním podání dosáhl úspěchu.

Tukem proti cukrovce

Ukázalo se, že obézní lidé mají hnědého tuku méně, ale vědci nevědí, čím si tento stav vysvětlit. Obezita přitom není jediný problém, proti němuž může zkoumání hnědého tuku pomoci. U miminek tento tuk působí jako ochrana proti zimě, přičemž s věkem zaniká a mění se ve svaly. Vědci předpokládají, že by mohl pomáhat i v boji proti cukrovce, protože převádí triglyceridy a glukózu v krvi na energii. Buňky hnědého tuku pravděpodobně přetrvávají v organismu po celý život, ale objem hnědé tukové tkáně se relativně zmenšuje.

Profesor Jan Nedergaard."Všechny dosavadní publikované studie vykazují vysokou schopnost hnědého tuku přijmout a vstřebat krevní glukózu, což z něj činí možnou zbraň proti diabetu. Také se ukazuje, že hnědý tuk může, přijímán spolu s potravou, spalovat energii navíc," uvedl tento týden švédský profesor Jan Nedergaard na své přednášce během dvacátého ročníku Mezinárodního kongresu o výživě v Granadě. Zatím ale vědci přesně nevědí, jak moc důležitá tato zjištění jsou.

Spásný protein?

Loni v květnu se na stránkách žurnálu Cell také objevila zajímavá studie Univerzity v Cambridge, jejíž původci odhalili protein regulující aktivitu hnědého tuku v mozku a tělesných tkáních u myší. Bílkovina se složitým názvem BMP8B působí na metabolismus a řídí hnědý tuk. Myši s nedostatkem tohoto proteinu měly problém udržet si normální tělesnou teplotu a byly mnohem tlustší.

Takto vypadá hnědý tuk pod mikroskopem."Jiné proteiny produkované tělem mohou zvyšovat produkci tepla v hnědém tuku, jako tomu je v případě hormonů štítné žlázy, ale většinou plní důležitou roli také v dalších orgánech. Proto nejsou vhodné pro zkoumání léčby obezity. Mnohem lepší možností pro nové terapie je zaměřit se právě na BMP8B, který specificky reguluje produkci tepla tímto tukem," nechal se slyšet doktor Andrew Little z Cambridge.

Autor: Markéta BajerováFoto: Shutterstock , Profimedia , IUNS, UTHealth

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ