Přemýšleli jste někdy na koncertě vážné hudby o tom, který hráč to má z celého orchestru nejtěžší? Výzkumníci nyní přišli s novým zjištěním, které mnohé překvapí. A složitost ovládání jednotlivých nástrojů v něm nehraje roli...
Největší problémy může hudebníkům způsobit mnohými opomíjený lesní roh. Tento žesťový hudební nástroj původně používaný při lovu, který své místo našel v orchestru na přelomu 17. a 18. století, dokáže podle serveru Telegraph vydávat nejhlasitější zvuky a vyvolat tak ztrátu sluchu.
Studie o 142 hráčích uveřejněná v magazínu Journal of Occupational and Environmental Hygiene uvádí, že většina hráčů na lesní roh svůj nástroj používá zhruba dvacet hodin týdně. Až 33 procent trubačů na lesní roh vykázalo ztrátu sluchu už před čtyřicátým rokem života a pouze osmnáct procent z nich používalo špunty do uší. Znamená to tedy, že téměř třetina všech hráčů trpí nedoslýchavostí alespoň na jedno ucho a více ohroženi jsou mladší trubači.
Za vším zřejmě stojí tvar nástroje, který může zvuk směřovat přímo do ucha toho, kdo jej používá, nebo jeho souseda. Často je úkolem nástrojů také hrát fanfáry, při nichž jsou všichni hráči v řadě u sebe a jsou tak vystaveni velkému hluku.
"Víme, že každý nástroj má jiný zvuk a odlišně působí na toho, kdo jej ovládá. Záleží na repertoáru, umístění a druhu nástroje, na který člen orchestru hraje. Ukazuje se, že právě hráči na lesní roh jsou mezi svými kolegy v nejrizikovější skupině," tvrdí doktor Wayne Wilson z univerzity v australském Brisbane.
Podobný výzkum proběhl také na Slovensku, naši sousedé označili za skupinu ohroženou hluchotou také houslisty.