Ve vzduchu
Letadla a skryté skrýše bacilů
29.12.2011 15:26 Původní zpráva
Volné dny včetně těch vánočních patří mezi oblíbenou dobu pro cestování. Kromě zážitků z dovolené si ale mnozí jako nechtěný "suvenýr" z cesty letadlem přivezou i chřipku nebo nachlazení. Jak ve zdraví přečkat dlouhý let?
Riziko nákazy je v letadlech vyšší až o dvacet procent než v běžném prostředí, varuje před koncem roku list Wall Street Journal. Vina na "nemoci z letadla" se často přičítá klimatizaci, přes kterou na palubě obíhá vzduch. Kvalitní filtry ale v rámci limitů amerického ministerstva energetiky dokážou prý zachytit téměř všechny částice přenášející viry a bakterie. Z celkového množství se do oběhu znovu dostanou prý jen tři setiny procenta.
Někteří přepravci ale klimatizaci během dlouhých front nebo při nástupu a výstupu z letadla vypínají. A v takovém prostředí se pak infekce může šířit velmi rychle.
Kýchající sousedé
Při běžném provozu přichází nebezpečí hlavně od sousedů na nejbližších sedadlech. Za rizikovou zónu se považují dvě sedadla v každém směru. Šíření nákazy pak usnadňují i další faktory: vzduch ve výšce kolem devíti kilometrů je velmi suchý a virům se v prostředí s nízkou vlhkostí dobře daří.
Riziko číhá i na vyklápěcích stolcích, v kapsách na sedadlech, do nichž cestující často cpou špinavé kapesníky a odpadky, bez problémů nejsou ani polštáře a přikrývky, které linky na dálkových letech poskytují.
Závěry studie publikované v časopisu Lancet se ale shodují v tom, že mýty o riziku nákazy během letu jsou přehnané a hrozba onemocnění je ve skutečnosti mnohem nižší, než se někdy uvádí. Přesto se ale vyplatí dodržovat několik základních pokynů:
1. Pijte hodně vody. |
2. Čistěte si ruce desinfekčním gelem. |
3. Nepoužívejte kapsy na sedadle. |
4. Nasměrujte na sebe proud vzduchu z klimatizace. |
5. Pokud vedle někdo kýchá, přesedněte si, je-li to možné. |
6. Vyhněte se palubním přikrývkám a polštářům. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.