V Austrálii přišli vědci s překvapujícím objevem. Podle jejich posledního výzkumu by mohla pomoci při léčbě idiopatické plicní fibrózy žraločí krev. Látky z této krve údajně dokázaly zamezit úplnému projevení choroby. Tamní odborníci se chystají lék vyzkoušet na lidech již v příštím roce. Informaci uvedl zpravodajský web BBC.
Australští vědci doufají, že našli lék, který by mohl pomoci při léčbě závažného onemocnění plic - idiopatické plicní fibrózy. Jde o nemoc, kvůli které vznikají jizvy na plicní tkáni. Ty pak způsobují problémy s dýcháním, které se postupem času horší. Nový lék by mohl vzniknout z protilátek, jež mají v krvi žraloci.
Odborníci věří, že by lék mohli vyzkoušet na lidech již v příštím roce. V současné době totiž neexistuje žádný jiný prostředek, který by nemoc zastavil. Zatím jsou k dispozici pouze látky, které dokážou příznaky fibrózy zmírnit a zpomalit její průběh.
Experimentální lék AD-114 vyvinuli výzkumníci v australském Melbourne na univerzitě La Trobe a v biotechnologické společnosti AdAlta. Již první experimenty byly úspěšné. Žraločí protilátky dokázaly zabránit úplnému projevení choroby.
"Fibróza je konečný výsledek mnoha různých zranění a nemocí. Molekula ze žraločí krve může zabíjet buňky, které způsobují fibrózu," vysvětlil doktor Mick Foley, který pracuje v oboru molekulární vědy v institutu La Trobe.
Mezi příznaky idiopatické plicní fibrózy patří dušnost, zejména když je člověk vystaven nějaké fyzické zátěži, dále také suchý kašel, který se postupně zhoršuje a vede k dušení. Vědci spoléhají na to, že již v příštím roce budou lék zkoušet na lidech. "Bylo by krásné jednoho dne říct, že člověk, který onemocněl fibrózou, přežil díky žraločímu léku," uzavřel doktor Foley, který pracuje jako vědec ve společnosti AdAlta.