V Rumunsku žije nejspíš až 13.000 medvědů hnědých, což je téměř dvojnásobek proti původním odhadům. Informoval o tom rumunský ústav pro lesnický výzkum. Oficiální činitelé slibují zavést nové zákony, které by místním komunitám umožnily vypořádat se s tím, co označili za krizovou medvědí situaci, napsal zpravodajský server The Guardian.
Přelomové sčítání pomocí DNA
Lesnický ústav provedl výzkum ve 25 karpatských okresech a jako první použil ke sčítání medvědů vzorky DNA z trusu či srsti. Předchozí odhady založené na stopách a pozorování medvědů uváděly, že je rumunská populace těchto velkých šelem menší než 8000 kusů.
V Rumunsku, které má asi 19 milionů obyvatel, medvědi za posledních 20 let podle údajů ministerstva životního prostředí zabili 26 lidí a 274 dalších těžce zranili. Zatím poslední obětí se stal devatenáctiletý turista, kterého zabil medvěd v červenci loňského roku na oblíbené karpatské horské trase.
Zákony se zpřísňují, ekologové varují
Vláda v loňském roce více než zdvojnásobila povolený odstřel medvěda hnědého, který je v EU chráněným druhem, na 481 kusů. O rok dříve zaznamenaly úřady více než 7500 tísňových volání kvůli výskytu medvěda. Tento počet byl více než dvojnásobný v porovnání s rokem 2022.
Poslanci tvrdí, že k nárůstu počtu útoků vede přemnožení medvědů. To ale zpochybňují ekologické skupiny, podle nichž je třeba se zaměřit na prevenci. Tedy zajistit, aby se medvědi drželi dál od obcí a specifické kroky zaměřit na konkrétní "problémové medvědy".
Za problémové jedince ekologové označují takzvané synantropní medvědy. To jsou ti, kteří si navyknou pohybovat se v blízkosti lidí a jejich obydlí a využívat lidských produktů - například snadného zdroje potravy v podobě zbytků, odpadků nebo úmyslných návnad. Takoví medvědi mohou postupně ztrácet plachost a následně pro člověka představovat reálné riziko.
Od Bukurešti po Bratislavu: Reakce střední Evropy
Německé ministerstvo zahraničí minulý týden aktualizovalo doporučení pro cestování do Rumunska a upozornilo, že medvědi se stále častěji vydávají do obytných oblastí a podél silnic, což vede k "nebezpečným střetům s lidmi". Vyzvalo cestovatele, aby dbali místních varování.
Na základě analýzy přibližně 24.000 vzorků odebraných během tří let od roku 2022 dospěla studie rumunského lesnického ústavu k závěru, že v Rumunsku žije 10.400 až 12.770 jedinců. To je zdaleka největší evropská populace medvěda hnědého mimo Rusko.
Světový fond na ochranu přírody (WWF) v Rumunsku následně zpochybnil metody ústavu a uvedl, že genetické studie se obvykle provádějí za mnohem kratší období. Lesnický ústav ale tvrdí, že studii považuje za přesnou na 95 procent.
Rumunský ministr životního prostředí Mircea Fechet prohlásil, že bude lobbovat u Evropské komise za zrušení chráněného statusu medvědů. Směrnice EU tato zvířata umožňuje usmrtit pouze ve výjimečných případech a jako poslední možnost. "Musíme zasáhnout," řekl Fechet místním médiím. "Odborníci tvrdí, že optimální počet medvědů se pohybuje kolem 4000 kusů."
Slíbil také, že zavede zákon, který místním úředníkům umožní obejít současný systém "postupných zásahů" - který starostům ukládá, aby se nejprve pokusili medvěda zaplašit nebo odchytit a přemístit - a místo toho zvíře v případě nutnosti rovnou utratit. "Lidský život je na prvním místě," řekl Fechet.
Slovensko tento měsíc také schválilo odstřel 350 medvědů hnědých, což je asi čtvrtina z odhadované slovenské populace 1300 medvědů. Slovenská vláda tak reagovala na smrt 59letého muže, kterého zabil medvěd. Loni zemřeli další dva lidé, když je medvědi napadli nebo pronásledovali. Premiér Robert Fico začátkem dubna řekl, že nelze žít v zemi, kde se lidé bojí chodit do lesa a kde se stávají potravou pro medvědy.