Ruský soud ve středu udělil mnohaleté tresty vězení 23 zajatým Ukrajincům, kteří se zapojili do bojů ve válce vyvolané Ruskem. Většinu odsouzených, kteří dostali tresty od 13 do 23 let, tvoří členové někdejšího pluku Azov, který při ruském obléhání v prvních měsících ruské invaze hájil přístavní město Mariupol.
Celkem 11 z těchto odsouzených už Rusko v minulosti poslalo zpět na Ukrajinu v rámci výměn zajatců. Ukrajina přesto silně protestuje. Podle Kyjeva jde o další zinscenovaný proces porušující mezinárodní právo.
Vojenský soud v Rostově na Donu uznal Ukrajince vinnými z podílu na činnosti teroristické organizace a z pokusu o násilný státní převrat. Tresty si může odpykat 11 zajatců, neboť vedle 11 lidí vyměněných na Ukrajinu byl v nepřítomnosti odsouzen ještě jeden vězeň, který v zajetí zemřel. Mezi odsouzenými jsou i civilisté, kteří poskytovali vojákům podporu, mimo jiné kuchař.
Prapor Azov. Podle Ukrajinců hrdinové, podle Moskvy neonacisté
Azov vznikl v roce 2014 původně jako dobrovolnický prapor, později se přeměnil na pluk a dnes je brigádou začleněnou do ukrajinské národní gardy. Mnozí Ukrajinci členy pluku Azov vnímají jako hrdiny, Moskva je naopak vykresluje jako neonacisty a ruské úřady označily pluk za teroristickou organizaci.
Během bitvy o Mariupol, která se odehrávala na začátku rozsáhlé ruské invaze, vzaly ruské síly do zajetí stovky ukrajinských vojáků. Město, které bylo v bojích z výrazně zničeno, plně ovládly v květnu 2022.