Zakázané látky na kurtech: Dopingové skandály, které otřásly tenisem

Sport
15. 2. 2025 14:58

Dopingové skandály nejsou jen doménou cyklistiky nebo atletiky – i svět tenisu si prošel řadou kauz, které otřásly jeho pověstí. Od kokainu v tělech grandslamových vítězů přes neúmyslné užití zakázaných látek až po tvrdé tresty a kontroverzní rozhodnutí sportovní arbitráže. Přinášíme přehled nejvýraznějších dopingových případů v tenise od 90. let až po současnost.

Květen 1995 - Na Roland Garros byly ve vzorcích českého tenisty Karla Nováčka a bývalé světové jedničky Matse Wilandera ze Švédska odhaleny stopy kokainu. Tříměsíční trest vešel v platnost až v květnu 1997, kdy hráči po několika soudních jednáních stáhli odvolání proti zastavení činnosti.

Prosinec 1998 - Odebráním bodů a prémií byl potrestán Petr Korda, pozitivně testovaný na nandrolon při Wimbledonu. Proti tomuto rozhodnutí vlastní nezávislé komise se Mezinárodní tenisová federace (ITF) později odvolala k arbitráži, která případ v srpnu 1999 přehodnotila a protest federace uznala. Kordu, jenž mezitím ukončil kariéru, nakonec potrestala symbolickým zákazem startu na jeden rok.

Březen 2003 - Bohdan Ulihrach dostal nejprve dvouletý trest za pozitivní test na nandrolon, ten mu byl ale později zrušen, neboť zakázanou látku obsahovaly podpůrné preparáty podávané hráčům oficiálními fyzioterapeuty ATP.

Prosinec 2005 - Na Roland Garros měli pozitivní dopingový test tři hráči. Překvapivý finalista Mariano Puerta měl v těle stimulant etilefrin a za opakovaný prohřešek obdržel zákaz startu na osm let. Sportovní arbitrážní soud mu později snížil trest na dva roky kvůli tomu, že Puerta užil zakázanou látku neúmyslně. V Paříži dopovali také Sesil Karatančevová a Mariano Hood: Bulharka dostala dvouletý a Argentinec roční zákaz.

Leden 2008 - Bývalá světová jednička Švýcarka Martina Hingisová byla za pozitivní test na kokain ve Wimbledonu potrestána dvouletým zákazem startu a zpětným odebráním bodů i prémií. Hingisová mezitím ukončila kariéru, později se ale na kurty vrátila.

Říjen 2009 - Ivo Minář dostal od ITF jako trest za doping při čtvrtfinále Davisova poháru proti Argentině zákaz činnosti na osm měsíců.

Únor 2013 - Barbora Strýcová dostala půlroční trest za dopingový nález na turnaji v Lucemburku. V těle měla stimulant sibutramin. Záměrné užití látky popřela, podle ní byla obsažena v potravinovém doplňku.

Září 2013 - Chorvat Marin Čilič dostal devítiměsíční trest, v květnu měl po turnaji v Mnichově pozitivní test na niketamid. Látku vzal nevědomky v tabletách s glukózou, sportovní arbitráž CAS mu později snížila trest na čtyři měsíce.

Leden 2016 - Ruska Maria Šarapovová měla na Australian Open pozitivní test na meldonium, které bylo na seznamu zakázaných látek zařazeno před sezonou. Původní dvouletý trest jí byl posléze zkrácen na 15 měsíců.

Červen 2018 - CAS zvýšila Italce Saře Erraniové trest za dopingový nález ze dvou měsíců na deset. Měla při mimosoutěžní kontrole v moči zakázaný letrozol. Erraniová to vysvětlovala kontaminovaným jídlem, podle ní obsahovaly zakázanou látku matčiny tablety na rakovinu, které jí při přípravě jídla pro celou rodinu spadly do polévky.

Září 2023 - Bývalá světová jednička Rumunka Simona Halepová dostala za dvě porušení pravidel zákaz činnosti na čtyři roky. Předběžně zastavenou činnost měla od října 2022, kdy odevzdala na US Open pozitivní test na zakázanou látku stimulující tvorbu hemoglobinu a červených krvinek, tedy s podobnými účinky jako EPO. CAS jí v březnu 2024 po odvolání zkrátil trest na devět měsíců, mohla se tak okamžitě vrátit na kurty. Tento měsíc ukončila kariéru.

Srpen 2024 - Tehdejší světová jednička Iga Šwiateková měla při mimosoutěžní kontrole pozitivní test na trimetazidin. Mezinárodní agentura pro bezúhonnost tenisu (ITIA) poté akceptovala její vysvětlení, že látku užila neúmyslně. Do těla se jí měla dostat z kontaminovaného volně prodejného produktu melatoninu, po němž sáhla kvůli problémům se spánkem. Šwiateková dostala zákaz startu na jeden měsíc. Světová antidopingová agentura (WADA) po zveřejnění případu uvedla, že rozhodnutí ITIA prověří, nakonec se rozhodla neodvolat.

Únor 2025 - Lídr žebříčku Ital Jannik Sinner po dohodě s WADA dostal za užití anabolického steroidu klostebol tříměsíční trest. Distanc trojnásobnému grandslamovému vítězi skončí 4. května. Sinner měl dopingový nález loni v březnu v Indian Wells. Uspěl s tvrzením, že se mu látka dostala do těla při masáži z rukou jeho fyzioterapeuta.

Autor: ČTKFoto: Autor/Depositphotos, bitpics

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ